Answer:
B, $1.32
Step-by-step explanation:
100 grams is 0.1 kilograms, and 25 grams is 0.025 kilograms. The difference is 0.075 kilograms. At $17.60 per kilogram, 0.075 kilograms would cost $1.32 or answer choice B.
Answer:
B is the answer
Cost of each egg= 1.80/12=$0.15
Step-by-step explanation:
Answer:
3
Step-by-step explanation:
3² = 9, so √9 = 3
4² = 16, so √16 = 4.
12 is closer to 9 than to 16, so √12 is closer to √9 than to √16.
√12 ≈ 3 (to the closest integer)