1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vilka [71]
3 years ago
11

Help me please............

Mathematics
2 answers:
faltersainse [42]3 years ago
6 0
It would be 6x+40
:)
sp2606 [1]3 years ago
4 0

Answer:

40+6x

Step-by-step explanation:

11+11+9+9=40          x*x*x*x=x           3x+3x =6x bring the 6x down and it will be 6x+40      

You might be interested in
Is 7 x 3/5<br><br> the same as <br><br> 4 x 1/5
VashaNatasha [74]
No 7x3/5 is 4.2 and 4x1/5 is 0.8
5 0
3 years ago
Create a linear equation in slope intercept form that contains the points (1,4) and (4,7).​
S_A_V [24]

Answer:

y = x + 3

Step-by-step explanation:

The equation of a line in slope- intercept form is

y = mx + c ( m is the slope and c the y- intercept )

Calculate m using the slope formula

m = (y₂ - y₁ ) / (x₂ - x₁ )

with (x₁, y₁ ) = (1, 4) and (x₂, y₂ ) = (4, 7)

m = \frac{7-4}{4-1} = \frac{3}{3} = 1, hence

y = x + c ← is the partial equation

To find c substitute either of the 2 points into the partial equation.

Using (1, 4), then

4 = 1 + c ⇒ c = 4 - 1 = 3

y = x + 3 ← equation in slope- intercept form

4 0
4 years ago
What is the solution to<br> f(x) = g(x)?<br> Select each correct answer.
Ber [7]

Answer:

f(x)=g(x) is the only answer

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
$45.00 for 9 pounds what is the unit rate?
dmitriy555 [2]
$45/9 pounds
$5 per pound
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The cheerleaders are selling tickets to a pasta dinner to raise money for new competition outfits. They plan to charge $6 per pe
kow [346]

Answer:

22 and a half ticket sold here will result in no profit situation for cheerleaders.

Step-by-step explanation:

The charge per person = $6

The total cost for dinner = $135

If cheerleaders do not make any profit , then

{ If the money earned from tickets  = The money Spent} ⇒ NO PROFIT

Now, charge per person = $6

So, number of person needed to earn a total of $135

n = \frac{\textrm{The total money needed}}{\textrm{Charge per person}}

n = \frac{135}{6} = 22.5

So, 22 and a half ticket sold here will result in no profit situation for cheerleaders.

If they sell 23 tickets, they will have a profit of $3

And if they sell 22 tickets, they will be short by $3.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • &lt;a and &lt;b are complementary angles. &lt;a measures 22<br>What is the measure of &lt;b?​
    9·1 answer
  • Simplify <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B2%5Cfrac%7B1%7D%7B5%7D-1%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%2B1%5Cfrac%7B7%7D%7B10%7D%20%
    5·1 answer
  • What are two lines in the same plane that intersect at right angles?
    6·2 answers
  • PLEASE HELP What steps do you use to solve a system of two equations using substitution?
    9·1 answer
  • Please Help!! <br> Thank you!!
    9·1 answer
  • 2x=34+36y<br> slope intercept form
    8·1 answer
  • Please help me with this question!!
    10·1 answer
  • In the earlier Lesson Activity, you found the sizes of mesoplankton and jellyfish. In this activity, you’ll determine the most a
    12·1 answer
  • Please help with these questions
    14·1 answer
  • Lisa is building a structure to be used in the school play. The structure is in the shape of a right triangular prism. A sketch
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!