1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Komok [63]
2 years ago
5

What's 16/100 in simplest form

Mathematics
1 answer:
son4ous [18]2 years ago
7 0
16/100 goes to 4/25.
You might be interested in
HELP!<br><br> Domain/Range of f(x)= 2 SQRT X
jeyben [28]

Answer:

Step-by-step explanation:

I’m in middle school

8 0
3 years ago
Brand Number of Packets Cost
mash [69]

Brand 2 is the best value ⇒ B

Step-by-step explanation:

Let us write the Brand, Number of Packets and Cost

  • → Brand : Number of Packets : Cost
  • → 1          : 12                              : $10.68
  • → 2         : 16                              : $9.44
  • → 3         : 18                              : $15.30
  • → 4         : 24                             : $21.84
  • → 5         : 30                             : $20.40

We need to find what brand is the best value

To find that let us find the price of each packet in each brand, by dividing the price of the brand by the number of the packets, the cheapest price is the best

∵ Brand 1 has 12 packets

∵ The price of Brand 1 is $10.68

∴ The price of each packet = 10.68 ÷ 12 = 0.89

∴ The price of each packet in Brand 1 is $0.89

∵ Brand 2 has 16 packets

∵ The price of Brand 2 is $9.44

∴ The price of each packet = 9.44 ÷ 16 = 0.59

∴ The price of each packet in Brand 2 is $0.59

∵ Brand 3 has 18 packets

∵ The price of Brand 3 is $15.30

∴ The price of each packet = 15.30 ÷ 18 = 0.85

∴ The price of each packet in Brand 3 is $0.85

∵ Brand 4 has 24 packets

∵ The price of Brand 4 is $21.84

∴ The price of each packet = 21.84 ÷ 24 = 0.91

∴ The price of each packet in Brand 4 is $0.91

∵ Brand 5 has 30 packets

∵ The price of Brand 5 is $20.40

∴ The price of each packet = 20.40 ÷ 30 = 0.68

∴ The price of each packet in Brand 5 is $0.68

∵ The least price of a packet is in Brand 2

∴ The cheapest price is Brand 2

Brand 2 is the best value

Learn more:

You can learn more about the word problems in brainly.com/question/2686310

#LearnwithBrainly

8 0
3 years ago
The ratio of the lengths of corresponding parts in two similar solids is 4:1.
Rina8888 [55]

Answer:

the ratio is 16:1

Step-by-step explanation:

surface area is measured in square units, so you should square both numbers in the linear ratio to get the ratio for the surface area.

4^{2} : 1^{2} -->16:1

7 0
2 years ago
Yoshi spent $28.80 at the market. This was 30% of the cash he took with him. How much money did Yoshi take with him?
makvit [3.9K]
$28.80 is 30% of $96

96 * 0.3 = 28.8
5 0
3 years ago
Please help! The question is in the picture will give 30 points! no need to explain really just the answers for each one Thanks!
rjkz [21]

Answer:

Hi!!

Step-by-step explanation:

what grade is this

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How many two-digit positive integers can be formed the digits 1,5,6, and 8 if no digit is repeated?
    10·1 answer
  • What kind of function is this? F(1)=5, f(x)=2•f(x-1)
    10·1 answer
  • 3a^4(2b^6c^3)^2<br> Can someone help me simplify this?
    6·1 answer
  • Whit is the product of 9 and 740???
    14·2 answers
  • Tim picked up 20% of the books in the room. If he picked up 8 books, how many were in the room? Explain your answer please, I wi
    11·2 answers
  • En una casa de empanadas hornean 1.200 por día. Si las cocinan en fuentes de 75 unidades, colocando siempre la mayor cantidad po
    6·1 answer
  • Write the number 54300 in standard form
    13·2 answers
  • Help me set this up please ??
    11·1 answer
  • What is the slope of the line that passes through the points (6, 7) and (4, 1)?
    13·1 answer
  • Help I will give brainless
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!