1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Annette [7]
3 years ago
10

When graphing an inequality what two signs are a closed circle

Mathematics
1 answer:
elena-14-01-66 [18.8K]3 years ago
5 0

Answer: When graphing a linear inequality on a number line, use an open circle for "less than" or "greater than", and a closed circle for "less than or equal to" or "greater than or equal to". Graph the solution set of: -3 < x < 4 The solution set for this problem will be all values that satisfy both -3 < x and x < 4.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
HOW MANY LANGUAGES CAN YOU SPEAK​
solniwko [45]

Answer:Yo puedo hablar español and i can speak english and Также я могу говорить по русски=i can also speak russian

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Ava is saving for a new computer that costs $1,218. she has already saved half of the money. ava earns $14.00 per hour. how many
Tomtit [17]
1218/2= 609 
609/14= 43.5 
I believe the answer is 43.5
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The local supermarket buys lettuce each day to ensure really fresh produce. Each morning any lettuce that is left from the previ
jekas [21]

Given Information:

Cost price = $4

Selling price = $10

Salvage value = $1.50

Average demand = μ = 250 boxes

Standard deviation = σ = 34 boxes

Required Information:

Number of lettuce boxes = ?

Answer:

The supermarket should purchase 268 boxes  of lettuce

Step-by-step explanation:

The required number of lettuce boxes that supermarket should purchase is given by

Number of lettuce boxes = μ + (z*σ)

Where μ is the average demand of lettuce boxes, σ is the standard deviation, and z is the z-score which is given by

p = C_us/(C_us + C_os)

The z-score corresponding to probability p will be obtained.

The cost of under stocking is given by

C_us = Selling price - Cost price

C_us = $10 - $4

C_us = $6

The cost of over stocking is given by

C_os = Cost price - Salvage value

C_os = $4 - $1.50

C_os = $2.50

p = C_us/(C_us + C_os)

p = 6/(6 + 2.50)

p = 0.7058

p  = 70.58%

The z-score corresponding to 70.58% probability is approximately 0.54

Number of lettuce boxes = μ + (z*σ)

Number of lettuce boxes = 250 + (0.54*34)

Number of lettuce boxes = 250 + (18.36)

Number of lettuce boxes = 268.36

Number of lettuce boxes ≈ 268

Therefore, the supermarket should purchase 268 boxes of lettuce.

How to use z-table?

Step 1:

In the z-table, find the probability you are looking for and note down the two-digit number of the given row. (e.g 0.5, 2.2, 0.5 etc.)

Step 2:

Then look up at the top of z-table and note down the value in the column for the remaining decimal point in the range of 0.00 to 0.09.

Step 3:

Finally, add the numbers obtained from step 1 and step 2.

8 0
3 years ago
(02.06)If 1 pint is equal to 2 cups, then 5 pints would equal ___ cups.
EleoNora [17]

Answer:

If 1 pint is equal to 2 cups, then 5 pints would equal _<u>5</u>_ cups.

Step-by-step explanation:

Let's use a ratio to solve:

pints : cups

  1      :   2

  2     :   4

  3     :   6

  4     :   8

  5     :   10

There would be 10 cups in 5 pints.

3 0
3 years ago
Write an equation in slope-intercept form for the line perpendicular to y = -4x + 2 that passes through the point (–5, 2).​
cricket20 [7]

Answer:

y = 5 /2 x − 2

Step-by-step explanation:

The slope-intercept form of a linear equation is:  y = m x + b   Where  m  is the slope and  b  is the y-intercept value.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • If TV= 74 and WV = 4x+1 Solve for X
    12·1 answer
  • 1. Ali's health club membership costs $19.95 per
    15·1 answer
  • What mixed number is equal to 17/6
    6·2 answers
  • Joan is H cm tall. Gill is 3 cm shorter than Joan. Write down Gill's height in terms of H
    13·1 answer
  • a triangle garden is being formed with stones. the three sides measure 4 meters by 6 meters by 7 meters. which of the following
    9·1 answer
  • Can someone please help me
    6·2 answers
  • What is the value of x?
    13·1 answer
  • Lacey stopped at Littletown market to buy 20 cookies for her book club. Littletown Market sells 6 cookies for $3. On her way hom
    14·1 answer
  • Which is the better deal? $39.55 for 7 pairs of jeans OR $22.48 for 4 pairs of jeans
    13·2 answers
  • In the year 2000, a house was valued at $60 000.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!