Answer:
See below.
Step-by-step explanation:
Polly has the least. Let's work this from least to greatest.
They have £270. They share it together. Polly has £30. Andy has £60, and Phoebe has £180.
180 + 60 = 240.
240 + 30 = 270.
Pho: £180
Andy: £60
Polly: £30.
hope this helps.
$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.
In order for the sales team to give the impression to their company that there was a large increasse in sales over a six month time period, they need to create a graph that have time period as the label of their x-axis or the horizontal label and sales as the label of their y-axis or the vertical label.
Hello! I would love to help!
Alright! We know that perimeter is basically adding all the sides of a shape together. We also know that a square has 4 sides, so 38 is the result of 4 sides being added. Now, we also know that all sides of a square are even. So, to find one side of a square, we just need to do 38/4
38/4=9.5
Alright. So now we know one side of a square is 9.5 in. We know that in order to find area, we have to multiply length and width. We know that since all sides of a square are even, 9.5 is both our length and width. So, in order to find the area, we just have to multiply 9.5 by 9.5
9.5*9.5=90.25
Alright! So we have determined your answer!!!
90.25 or in fraction form 90 1/4 inches squared!
Hope this helped! Comment if you have questions!!