1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lana [24]
3 years ago
14

Mr. Smith decides to feed his pet Doberman pinscher a combination of two dog foods. Each can of brand A contains units of​ prote

in, 1 unit of​ carbohydrates, and 2 units of fat and costs cents. Each can of brand B contains 1 unit of​ protein, 1 unit of​ carbohydrates, and units of fat and costs cents. Mr. Smith feels that each day his dog should have at least units of​ protein, units of​ carbohydrates, and units of fat. How many cans of each dog food should he give to his dog each day to provide the minimum requirements at the least​ cost? Mr. Smith should give his dog nothing ​can(s) of brand A and nothing ​can(s) of brand B to provide the minimum requirements at the least cost.
Business
1 answer:
m_a_m_a [10]3 years ago
7 0

Answer:

hello your question is incomplete below is the complete question

Mr. Smith decides to feed his pet Doberman pinscher a combination of two dog foods. Each can of brand A contains 3 units of protein, 1 unit of carbohydrates, and 2 units of fat and costs 80 cents. Each can of brand B contains 1 unit of protein, 1 unit of carbohydrates, and 6 units of fat and costs 50 cents. Mr. Smith feels that each day his dog should have at least 6 units of protein, 4 units of carbohydrates, and 12 units of fat. How many cans of each dog food should he give to his dog each day to provide the minimum requirements at the least cost? *Mr. Smith should give his dog ___ can(s) of brand A and ___ can(s) of brand B

<em>answer</em> : 1.5 cans of brand A and 1.5 cans of brand B

Explanation:

<u>Food A contains </u>:

3 units of protein , 1 unit of carbohydrates, 2 units of fat

cost of food A = 80 cents

<u>Food B contains :</u>

1 unit of protein , 1 unit of carbohydrates, 6 units of fat

cost of food B = 50 cents

<u>minimum ingredients required in the dog food daily </u>

6 units of protein , 4 units of carbohydrates, 12 units of fat

<em />

<em>In order to achieve the minimum/least cost of 195 cent. Mr. smith should give his dog 1.5 cans of Brand A and 1.5 can of brand B</em>

attached below is the detailed solution

You might be interested in
Which of the following is an example of a variable cost?
kifflom [539]

Answer:

Utilities

Explanation:

Variable costs are expenses that vary proportionately with the changes in production level. Should production level rise, variable costs increases. Variable costs form the majority of the direct cost of production.

Unlike fixed costs, the monthly bill for variable costs will keep fluctuating. In this scenario, utilities represent the variable cost. Expenses on electricity, water and other consumables will vary from time to time. With a high level of production, consumption of power and water will be high.  

Rent and insurance cost will remain the same regardless of production level. A professional fee is an overhead expense. It is not an input in the production process.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which dimension of the general environment represents the demographic characteristics, norms, customs, and values of the populat
andreev551 [17]

The answer is sociocultural dimension. This dimension is being defined as somewhat the individual all access to progress, completion and even obstacles in which is one way of putting importance to it as this shows an individual’s way of encompassing factors that may go in his or her way.

7 0
3 years ago
Why do we practice making associations with simple and mundane problems and resources? Select all that apply.
Artyom0805 [142]

Answer:

E.  They are problems and resources that most people have experience with or can relate to.

Explanation:

  • Such problems and resources are most commonly found in day to day lives. People can easily relate to them as they are simple and common in the workplace.
  • They are associated with the resources of particular problems. This making them a subject of practice it becomes easy to use them for teaching and other purposes. Such as enlightenment and giving advice.
4 0
2 years ago
Subscribe to my channel :))<br><br>It would mean so much<br><br>- avastories​
cricket20 [7]

Answer:

Hey mate....

subscribed already.....thx for points

4 0
3 years ago
If the market price of each camera case is $8 what is the profit-maximizing quantity? 300 units 400 units 500 units 600 units
Serjik [45]

Profit will be maximum for the firm where marginal revenue = marginal cost.

Since, the market price is fixed at $8 and therefore each additional unit of camera will be sold at $8.
Hence, marginal revenue = $8.

From the table, it is clear that cameras are manufactured in batches of 100.

Marginal cost is the cost incurred to produce one additional unit of camera. It will be calculated by taking the difference of successive variable costs (or total costs) divided by 100.

To produce 400th unit, marginal cost = (2760 - 1960)/100 = $8

Hence, profit maximising quantity isB. 400 (MR = MC)

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Suppose that in a given month $40 million is deposited into the banking system while $50 million is withdrawn. Assume that the r
    6·1 answer
  • A company uses a process costing system. It's welding department completed and transferred out 100,000 units during the current
    8·1 answer
  • Which of the following describes the results of an increase in supply on price and quintity in the market?
    9·1 answer
  • In two to four sentences, explain economies of scale.
    8·1 answer
  • When Top-Flite introduced its Strata golf balls with a new design for better flight with hit by metal clubs, it charged three ti
    6·1 answer
  • Reinforay, an aircraft manufacturer, makes passenger, cargo, short-haul, and long-haul aircraft from the same design, with many
    5·1 answer
  • During 20X5 Peterson Company experienced financial difficulties and is likely to default on a $500,000, 15%, three-year note dat
    12·1 answer
  • A corporation: Select one: A. Is less costly to organize than a partnership B. Is subject to less regulation and supervision tha
    6·1 answer
  • Northern Wood Products is an all-equity firm with 17,500 shares of stock outstanding and a total market value of $357,000. Based
    5·1 answer
  • Splish Brothers Inc. began operations on April 1 by issuing 52,300 shares of $5 par value common stock for cash at $15 per share
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!