1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Cerrena [4.2K]
2 years ago
9

(15 PTS) GIRST CORRECT ANSWER GETS BRAINLIST

English
2 answers:
Softa [21]2 years ago
8 0

Answer:

  • Resolution

Explanation:

The section of a narrative, called a resolution, is when the protagonist tries to settle everything down. The resolution is the part of the story when the issue is resolved. The answer to your question is the option resolution.

iris [78.8K]2 years ago
3 0

Answer:

Resolution

Explanation:

Brainliest me pls

Have a nice ! <3

You might be interested in
4.”Were you to do so, a million ghosts in olive drab, in brown khaki, in blue and gray, would rise from their white crosses thun
liubo4ka [24]

Answer:

Logos is a Greek term used especially in rhetoric, referring to the philosophical component of speeches. Through logos, the narrator addresses his audience using inductive methods, seeking that his words have not only a literal meaning but also have a subjective philosophical meaning, capable of motivating the audience and convincing them regarding the content of the speech.

6 0
3 years ago
(1) Do you enjoy being out in the fresh air? (2) Does nature restore your spirits? (3) You might want to consider hiking as a ho
Bingel [31]
3:C 4:B Hope this helps!!
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write a paragraph that describes some of the benefits and hardships of moving away from the place you were born or grew up in or
Olegator [25]
This is interesting..
5 0
3 years ago
D. Symbiosis e. Symposium
SashulF [63]
The answer is synthetic because synthetic means a substance made by chemical synthesis to imitate a natural product.
3 0
3 years ago
3.) Which is the better buy? $3.40 for a 12 ounce bag of chips or $.75 for a 3 ounce bag of chips?​
Anna35 [415]

Answer: it would be better to buy the 3 ounces because it’s cheaper. If you multiply .75 times 4 it would come out to 3.00 saving you 40 cents. .75 if the cost of a 3 ounce bag and 4 is how many times 3 goes into 12.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • After battling the Cicones, Odysseus and his men indulge in drinking and eating. Later, after entering the cave of the Cyclops,
    15·2 answers
  • 1. What do you think of when you hear the word "offender"?
    9·1 answer
  • According to the Partnership for 21st Century Learning, what are three critical skill sets that modern employers look for in emp
    15·2 answers
  • Be
    14·2 answers
  • Why doesn't Delphine want to take part in the rally in One Crazy Summer ?
    9·2 answers
  • Write one sentence that contain past tense​
    6·2 answers
  • Paragraph on 'Things I wish to do after my final exam.​
    13·2 answers
  • PLEASE TELL ME THIS ANSWER<br>​
    5·2 answers
  • Dr. Gurley capitalizes the word "liberty" in his sermon. Why might he<br> have done that?
    10·1 answer
  • Which style of leadership is being used in the following situation?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!