1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Morgarella [4.7K]
3 years ago
11

Tonie started receiving weekly pocket money of $5 from her mathematical father on her

Mathematics
2 answers:
gladu [14]3 years ago
6 0
It has to be 5+10x15
tresset_1 [31]3 years ago
4 0

Answer:

5+10x = 15 (I don't know in what format its supposed to be, its been a while now...But here you go)

Step-by-step explanation:

You might be interested in
a bookstore sold a total 43 paperback and hardback books. each paperback books costs $4.50, and each hardback book costs $12.00.
creativ13 [48]
The answer will be 32
Have a nice day :) .
7 0
3 years ago
Francis heard that a car
Temka [501]

Answer:

$82.5

Step-by-step explanation:

$82.5

Step-by-step explanation:

We can calculate it with a direct rule of 3. As it has a 30% off, the remaining price is the 70% and we want to know how much is the 100%

We use the formula of the direct rule of 3

x = 82.5

The original price of the stereo was $82.5

7 0
2 years ago
Pls help I really need it
tangare [24]

Answer:

x = 20

p =54

y= 54

Step-by-step explanation:

2x-4 = 96-3x

5x = 100

x = 20

2x-4 = 40-4 = 36

(180 - (36 x 2))/2

(180-72)/2

108/2

p = y =54

5 0
2 years ago
Y varies directly with x. When x is 4 y is 8. Find y when x = 10.
grandymaker [24]

Step-by-step explanation:

y = 4 when x = 8 So, 4 = 8k

k = 1/2

y = (1/2)x

Therefore, when x = 10, y = (1/2)(10) = 5

4 0
2 years ago
Convert the mixed number 3¼ to a percent. <br> A. 314% <br> B. 333% <br> C. 375% <br> D. 325%
vfiekz [6]
Multiply 3.25 by 100 then simplify 325%  The answer is D.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the mean for the given set of data.
    15·2 answers
  • Solve the equation. y + 3 = –y + 9
    12·2 answers
  • I honestly don't know how to complete this problem. Please help may you include the steps also.
    10·1 answer
  • Find the distance between 2-3i and 9+21i
    8·1 answer
  • Determine the number of solutions that exist to the equation below 8(j-4)=2(4j-16)
    13·1 answer
  • the box plot shows the number of sit ups done by students in a gym class . what is the range of the data
    6·2 answers
  • 1. Make sure you show all of your work!
    7·2 answers
  • Write this percentage as a fraction in its simplest form.<br> 31%
    13·2 answers
  • If 4 pounds of grapes cost $9.96, what is the unit price?
    12·2 answers
  • Find the length of the third side. If necessary, round to the nearest tenth. 6 5​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!