1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
garik1379 [7]
3 years ago
15

Squares are Rhombus but not rectangles true or false

Mathematics
2 answers:
seropon [69]3 years ago
7 0

Answer:

True

Step-by-step explanation:

Rhombus is a sideways SQUARE

never [62]3 years ago
4 0

Answer: True

if you turn a square 45 degrees to the side it is a rhombus

You might be interested in
This is for Algebra 2 I’m stuck I don’t know if I’m right please help
OLEGan [10]

Answer:

y=a|x-h|+k  (absolute value function)

a= 3/5  (a easier way to know is it is somehow basically the slope of the line but it must be positive.)

h= -3 (you are correct)

k= -1 (you are correct)

3 0
3 years ago
3 ½ x 2/5 *
ki77a [65]

Answer:

Step-by-step explanation:

3\frac{1}{2}=\frac{(3*2)+1}{2}=\frac{7}{2}\\\\\\3\frac{1}{2}*\frac{2}{5}=\frac{7}{2}*\frac{2}{5}=\frac{14}{10}

4 0
2 years ago
please help me find the slope and y intercept! i’m the worst at math, i’d really appreciate it <333 (click on photo)
defon
5) the slope is -2, y-intercept is 1. 6) slope is 1, y-intercept is 1. 7) slope is -5, y-intercept is 8. That’s all I could find :( sorry. Hope that helped. I’m also not that good at math
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Nina can stitch 3 of a dress in 4 hours. If drepresents the number of dresses and h represents the number of hours, which equati
Leviafan [203]

Answer:

C. d= 1/6h

Step-by-step explanation:

2/3 dress in 4 hours

We need to find out how much of a dress can be finished per hour.

2/3 /4 = 2/12

2/12 ---> 1/6

d= 1/6h

Brainliest is much appreciated!

5 0
2 years ago
Which of the following is correct?<br> degrees
yarga [219]

Answer:

angle A + angle B = 180 degrees is correct

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • 2. Let f: A → B and g: B C be functions. Prove or disprove each of the following: (a) If both f and g are one-to-one then go f i
    6·1 answer
  • Which graph is the line y=-2/5x+3?
    5·2 answers
  • Can someone help me I’m a little lost
    8·1 answer
  • Laura's uncle donated 120 cans of juice and 90 packs of cheese crackers for the school picnic. Each student is to receive the sa
    9·2 answers
  • Which of the following describe the given graph of the function over the interval [2,6]
    15·2 answers
  • What is the nth term of the geometric sequence 4, 8, 16, 32, ... ?
    9·1 answer
  • An electric company charges a certain rate per kilowatt-hour (kWh) of electricity used and an administrative fee of $3.50. The c
    11·1 answer
  • A 2-gallon jug of water costs $8.64. What is the price per cup?
    7·2 answers
  • The table shows the charges for using an internet service. Nicholas use the internet service for 16 hours and 40 Minutes last mo
    10·1 answer
  • Plz whoever has the best answer i'll give brainliest.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!