1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dimaraw [331]
3 years ago
5

(07.01) Which of the values for x and y make the equation 3x + 4y + 6 = 26 true? (4 points) x = 4, y = 2 x = 5, y = 6 x = 4, y =

3 x = 3, y = 5
Mathematics
2 answers:
Genrish500 [490]3 years ago
8 0

Answer:

x = 4, and y = 2

I took the test and got this right!!

Step-by-step explanation:

3(4) + 4(2) + 6 =

12 + 8 + 6 = 26

Please mark brainliest!

Rufina [12.5K]3 years ago
4 0

Answer:

Did this so the other guy can get brainliest

Step-by-step explanation:

your welcome

You might be interested in
7. (5 + 4 – 2) х (-2) = ?<br> А. 14<br> В. -22<br> с. -14<br> D.22
Talja [164]
Step 1. (5+4-2)x(-2)
Step 2. (7)x(-2)
Step 3. -14
7 0
3 years ago
A triangle has a perimeter of 59cm. If the three sides of the triangle are n, 3n+4, and 4n−1, what is the length of each side?
Elina [12.6K]

Answer:

I honestly have no clue

Step-by-step explanation:

I think you divide something

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
$.87 per day is equal to how many dollars per year
Sophie [7]
.87 × 365 = $317.55 :)
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A store is having a Back To School Sale.The total for a skirt,a pair of shoes,and a pair of socks is $34.95 before tax.The pair
Veronika [31]

Answer:

15.60

Step-by-step explanation:

The sub total before tax is 34.95. You know the socks cost 3.75 and the skirt and shoes are the same or equal price. This means after subtracting the cost of the socks, you spent 34.95 - 3.75 = 31.20. Since the skirt and shoes cost the same, divide 31.20 by 2. This is $15.60.

4 0
3 years ago
If 7 apples cost 28 dollars how much does 1 apple cost
daser333 [38]
28 divided by 7 = 4
So that means 1 Apple costs 4 dollars
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Jerome's rain gauge show 13 9/10 CM at the end of last month at the end of this month the rain gauge showed 15 3/10 centimeter h
    15·1 answer
  • -18 (-3) answer explain
    15·1 answer
  • (Please answer quickly)
    8·2 answers
  • Elena has 32 hair ties. Melanie has 8 hair ties.
    9·2 answers
  • What is the product?<br> (-3s+20)(4-1)
    12·2 answers
  • Ann and Joes father donated 3$ for for every lap they sam in a swim a thin. Ann swam 21 laps and joe swam 15 laps. Use he distri
    12·1 answer
  • If the ordinate is three more than twice the abscissa and x {-1, 0, -1/3}, which of the following sets of ordered pairs satisfie
    13·2 answers
  • Helpppppppppppppppp​
    13·2 answers
  • Glenn’s favorite number is very special because it reminds him of the day his daughter, Sarah, was born. The factors of this num
    13·1 answer
  • IMAGE ATTACHED please help giving 50 points
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!