1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kiruha [24]
3 years ago
11

Everett drove his motorcycle 16 miles in 4/5 of an hour. If he continue to drive at this rate how many miles would he drive in a

n hour??
Mathematics
1 answer:
Elenna [48]3 years ago
4 0

Answer:

20 miles in an hour.

Step-by-step explanation:

4/5=0.8

16/0.8=x/1

cross product

0.8*x=16*1

0.8x=16

x=16/0.8

x=20

You might be interested in
Jamie has8/10 of a candy bar left over. He wants to split it into 1/3 pieces. How many 1/3 pieces can he make?
gtnhenbr [62]
You would have 24 1/3 pieces.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The school cafeteria served 2,680 cups of milk in March and 1,480 cups of milk in April. How many quarts of milk did the cafeter
nignag [31]

Answer:

<h2 />

Step-by-step explanation:

ghhbb\sqrt{x} btw go check out fidgetshopbutterflys on and follow    on tiktok

8 0
3 years ago
The side of a square is 3 and 5/2 inches
Murrr4er [49]
Perimeter=22 inches
Area=121/4 inches
7 0
3 years ago
Best Deal 1
scoray [572]

Answer:

C) 18 cents

Step-by-step explanation:

Given,

This weeks deal -

Quantity of Flour      Price ($)         Price per pound ($)

3 pounds                    5.25                 (5.25/3) =  1.75

5 pounds                    9.75                 (9.75/3) =   1.95

7 pounds                    12.60                (12.60/3) = 1.80

10 pounds                  14.20                 (14.20/3) = 1.42

12 pounds                  18.24                 (18.24/3) = 1.52

The lowest price per pound is $1.42. Therefore, this is the current week's best deal.

The last week's best deal was = $`1.60/pound

The difference between the unit price for previous week's best deal and this week's best deal = $1.60 - $1.42 = $0.18

Therefore, 18 cents.

8 0
4 years ago
Is triangle FGH continuing to try and go to JKL answer why or why not
jok3333 [9.3K]

Answer:

The correct answer would be the first option

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Macy finished a job in 3/4 hours . James finished it in 4/5 of the time Macy took. How Long did James take to finish the job?
    13·2 answers
  • What is the product of 7.951x 1.314
    12·1 answer
  • Dave can complete a sales route by himself in 4 hours. James can do the same job in 5 hours. How long will it take them to do it
    12·1 answer
  • Two trains leave the station at the same time, one heading west and the other east. The westbound train travels at 105 miles per
    5·1 answer
  • Rob and his two friends were digging holes to plant some new trees. The holes need to be at least 3 feet deep. So far robs hole
    10·1 answer
  • 1. What's one way we can check our answer to 2 x10 = 20?
    5·1 answer
  • Which best describes the triangle or triangles, if any, that can be formed with the side lengths (not the angles) measuring 60 c
    14·2 answers
  • SOMEONE HELP NO ONE HELPS ME
    6·1 answer
  • Solve two sevenths times four sixths . (2 points) Group of answer choices six forty seconds eight forty seconds six thirteenths
    5·1 answer
  • Given the graph of the function, f(x) , what is the value of f (-2)?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!