1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
adoni [48]
3 years ago
12

Rachel types 50 words per minute. She needs to type a 1,500 word report. Determine how many minutes it will take her to type the

report from the solution set
Mathematics
2 answers:
lyudmila [28]3 years ago
8 0

Answer:

30 minutes

Step-by-step explanation:

1500 words/50 words per minute = 30 minutes

dem82 [27]3 years ago
3 0

Answer:

30 min

Step-by-step explanation:

1500/50=30

You might be interested in
What is the value of cosine (StartFraction 4 pi Over 3 EndFraction)? cos(4pi/3)
Dominik [7]
The answer is 1/2.....
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Corey spent 18 minutes coloring. She spent 6 times as many minutes reading
ruslelena [56]

Answer:

18 x 6 =108. she spent 108 minutes reading.

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
A test is worth 140 points. Ten percent of those points are from one short-answer question. How many points is the short-answer
Vlada [557]
If the total amount of points in a test is 140, and we want to find 10% of those points, we can do the following to figure out how much points the question is worth...

140 points x 10% = 140 x 0.1 = 14 points for the short-answer quesion.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
In this excerpt, the imagery appeals primarily to which
jek_recluse [69]

Answer:

Step-by-step explanation:

Sight.

6 0
2 years ago
Which algebraic expression represents "one-third of the number s, plus t"?
TiliK225 [7]

Answer:

A) s/3 +t

Step-by-step explanation:

To represent 1/3 of a number, we can simply divide this number by 3, meaning if s is the number, 1/3 of s would be s/3. Now to add t all we have to do is + t, making our answer s/3 + t

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What falls in winter but never gets hurt?
    10·2 answers
  • What is the first step to solve this equation: -3x + 11 = 44​
    11·1 answer
  • I need help with adding decimals
    12·2 answers
  • Expand [a/3-b/6-1]^2
    13·2 answers
  • Which answer is the equation of the line represented in function notation?
    7·1 answer
  • Which list puts the following things in correct order from smallest to largest?
    8·2 answers
  • What is 1653.78367 to the nearest ten square meter? Please help
    12·1 answer
  • Marissa's dance studio charges a monthly fee, plus a fixed amount per class.
    10·1 answer
  • A 6-kilograms<br> bag of potting soil costs $4.08. What is the unit price?
    14·1 answer
  • evelyn invests $3200.00 in an account for 9 months at a 5% annual interest rate, what is evelyns total amount in her account at
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!