1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
timurjin [86]
2 years ago
15

Donovan can type 45 words per minute. He needs to type a report that is 9 pages long each page has about 300 words. What is a re

asonable amount of time for Donovan to type the report
A. 30 minutes
B. 45 minutes
C. 60 minutes
D. 75 minutes
Mathematics
1 answer:
irinina [24]2 years ago
3 0

Answer:

C.60

Step-by-step explanation:

Just multiply 300 by 9 and then divide by 45.

You might be interested in
At the last basketball game ,12 out of the first 48 people who entered the stands were wearing a coat. if this sample is represe
erma4kov [3.2K]

Answer: attending the game

Step-by-step explanation:

Given: 12 out of the first 48 people who entered the stands were wearing a coat.

That means, Proportion of people wearing coat = \dfrac{12}{48}=\dfrac{1}{4}  (People wearing coat divided by Total people)

Total people in the sample attending the game= 200

Number of people wearing a coat = 200\times\dfrac14

=50

Hence, 50 people are wearing a coat.

6 0
3 years ago
0.63 =1.00 0.634 plus what equals a dollar
katen-ka-za [31]
Well...
<span>0.63 + 0.37 = 1.00
</span>I hope I was somewhat helpful~

Best Regards~ Sans
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which graph shows the line y=35x−3?
elena-s [515]

Answer:

the last picture

Step-by-step explanation:

the one where the line hits the -3 mark on the y-axis

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What shape will result when you make a vertical cross section through the picture below?
Goryan [66]

Answer:

rectangle

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
A function is described by the function notation f(x) = 2x' +1. Which shows a correct pairing of
salantis [7]
The answer to you’re question is H
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A 5 gallon can of motor oil costs $28.00. What is the cost of 1 quart of the oil?
    10·2 answers
  • 10/3=?/9 and how do you get the answer
    9·2 answers
  • scarlet is buying a watch that costs $49. if sales tax is 6%, how much will be added to the cost of the watch
    10·1 answer
  • I need some help with 7th grade math HELP ME PLEASE
    6·1 answer
  • What is 9 divided by 1,215?
    13·1 answer
  • What different equations = 52 I need lots please help with some stories behind them.
    13·1 answer
  • Tickets to a movie cost $5 for adults and $3 for students m. A group of friends purchased 18 tickets for $82. How many adults ti
    11·1 answer
  • PLSSSS HELP MEE simplify <br> 15 &lt; -5x
    11·1 answer
  • Choose the smallest number.<br><br> 0.03<br> 0.3003<br> O 0.009<br> 0.093<br> 1.0001
    15·2 answers
  • A bus makes a stop at 2:30, letting off 12 people and letting on 3. The bus makes another stop ten minutes later to let off 2 mo
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!