1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
wolverine [178]
2 years ago
10

What's the reciprocal of 0.5?

Mathematics
1 answer:
stellarik [79]2 years ago
8 0

Answer:

2

Step-by-step explanation:

The reciprocal of a number n is \frac{1}{n}

Here n = 0.5, then reciprocal is

\frac{1}{0.5} = 2

You might be interested in
Sarah spent a total of $7.25 on 8 apples and a packet of grapes. If a packet of grapes cost $2.85, how much did each apple cost?
Novosadov [1.4K]
$0.55 Cents per apple
Hope this helps
7 0
3 years ago
During a 5-day work week, pete was sick for 2 days .what fraction of the work week was he sick?
timofeeve [1]
I think the answer is 2/5
6 0
2 years ago
What is the quotient of 99 divided by 9081
Nataliya [291]
the answer is0.0101010101
8 0
3 years ago
What is 5 1/8 + 8 7/9 in a fraction? (I just learned this in class)
hammer [34]
13 65/72 aaaannnnnsssswweeeerrrrrrr | answer
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Linda’s container of cranberry juice holds 200 millimeters. Harry’s container holds 7/8 as much juice. How many millimeters of c
lesya [120]
The answer is 375..........
3 0
3 years ago
Other questions:
  • 21:56 what is the ratio equivalent
    14·1 answer
  • What is -0.48+7/5? explain
    15·1 answer
  • Please Answer ASAP ! Which point lies on the circle represented by the equation x2 + (y − 12)2 = 252?
    8·1 answer
  • What is the coefficient of y in the expression 2x4+3y
    15·1 answer
  • Researchers compared two groups of competitive rowers: a group of skilled rowers and a group of novices. The researchers measure
    6·1 answer
  • What is the probability of getting a 6 each time if a die is rolled 4 times?
    11·2 answers
  • Convert 9354grams to kilograms
    8·1 answer
  • Could some one help me plz
    6·1 answer
  • An item is regularly priced at $85. Tom bought it at a discount of 15% off the regular price
    15·2 answers
  • If you currently have a (7) in your hand and you were to add two more cards to that (7), but the total sum of the cards is still
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!