1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bija089 [108]
3 years ago
11

Please help me I’ll mark brainliest:)

Mathematics
2 answers:
Archy [21]3 years ago
6 0

Answer:

x = 4

Step-by-step explanation:

Vaselesa [24]3 years ago
3 0
Answer: x=4

explanation: use the pythagorean theorem.
5^2= x^2 + 3^2
25=x^2+9
16=x^2
x=4
You might be interested in
Joe needs to do 3 loads of laundry if the washers take a dollar and $1.25 per load in the dryer take $1 per load how many quarte
ICE Princess25 [194]

You will need 27 quarters.

1.25*3= 3.75

3.75+3= 6.75

There are 4 quarters in a dollar. 6 dollars = 24 quarters, plus 3 more quarters to equal the .75

5 0
3 years ago
An account earns simple interest. $1800 at 6.5% for 30 months Find the interest earned.
horrorfan [7]
Okay. The formula for simple interest is prt. You multiply the principal (initial amount) by the rate (percentage) by the time (months or years). $1,800 is the principal and 6.5% is the percentage rate. 1,800 * 6.5% (0.065) is 117. You earn $117 in interest annually. The time period is 30 months. There are 12 months in 1 year. Divide the amount of months by 12 to put it in a decimal. 30/12 is 2.5. Now, multiply 117 by 2.5 to find the total amount of interest earned. 117 * 2.5 is 292.5. There. The total amount of interest earned is $292.50.
4 0
3 years ago
Can someone please help me with this?
mr_godi [17]
G = 2 inches


The first shape is 6 and 12. The two shapes are similar to each other, so the other shape must be 1 and 2. 6 divided by 6 is 1 so 12 divided by 6 is 2.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
In 3 apples cost 48¢ , how many dozen apples can be bougth for $3.84?
Law Incorporation [45]

1 dozen = 12 apples.

3 apples cost 0.48, multiply that by 4 to get the price of 1 dozen.

0.48 x 4 = $1.92 per dozen.


Divide the total you can spend ( 3.84) by cost per dozen:


3.48 / 1.92 = 2


You can buy 2 dozen.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Percent of discount 15%<br> Sale price $146.54
SVETLANKA909090 [29]
15/100=0.15
146.54 times 0.15=21.98
not sure what answer you’re looking for
if you’re trying the find how much the item will cost after the 15% it’ll be 124.56 $146.54-21.98=124.56
if you’re trying to find how much money you’re saving or how much money is being taken off it’s $21.98
hope this helps! (-:
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Jill bought a pound of strawberries for $4.00. What is the price, in dollars, per ounce of strawberries? (1lb = 16 oz)
    10·2 answers
  • Determine the slope between the points (-3, 0) and (0, 5) <br><br><br> Thank you^^
    10·2 answers
  • Una librería consta de 5400 libros repartidos en 3 estanterías
    14·1 answer
  • Pls pls help it's urgent. Due in another few minutes!!
    5·1 answer
  • Which of the following functions best describes this graph?
    15·1 answer
  • Please help ASAP 15 points
    5·2 answers
  • PLEASE HELP ME !!!!!
    5·1 answer
  • List all of the terms in equation (x - 5)(2x + 3)
    9·1 answer
  • Ray went on a 792-mile biking trip. He rode his bike 6 hours each day at an average rate of 12 miles per hour How many days did
    7·1 answer
  • In ΔWXY, W Y ‾ WY is extended through point Y to point Z, m ∠ Y W X = ( 2 x + 12 ) ∘ m∠YWX=(2x+12) ∘ , m ∠ W X Y = ( 2 x + 5 ) ∘
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!