Answer:
8.34/1
Step-by-step explanation:
Answer:
£2.38
Step-by-step explanation:
Write and solve an equation of ratios:
£1.40 2.5 kg
----------- = ------------
c 4.25 kg
Cross multiplying, we get:
(£1.40)(4.25 kg) = (2.5 kg*c), or
(£1.40)(4.25 kg)
c = -------------------------- = £2.38
2.5 kg
Answer: $2250
Step-by-step explanation:
<u>Given information</u>
Dimension of the room = 20 feet × 15 feet
Cost of tiles = $7.50 / ft²
<u>Derived formula from the given information</u>
Total cost = Floor area × Cost of tiles
<u>Substitute values into the formula</u>
Total cost = Floor area × Cost of tiles
Total cost = (20 × 15) × (7.5)
<u>Simplify by multiplication</u>
Total cost = 300 × (7.5)

Hope this helps!! :)
Please let me know if you have any questions
Answer:
28 baskets
Step-by-step explanation:
The equation for a linear trend line is given by:
y = mx + b, where y and x are variables, m is the slope of the line and b is the y intercept (that is value of y when x is zero).
The equation of a line passing through two points
is:

y represent the number of baskets made and x represents the time take. Given that the line passes through the points (0, 11) and (100, 33), hence:

The number of baskets Romy would make after practicing for 80 minutes (x = 80) is:

Answer:
321312313123
Step-by-step explanation:
because ur gay