1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
RUDIKE [14]
2 years ago
5

A 1.8-ounce jar cinnamon costs $4.05. What is the cost per ounce?

Mathematics
2 answers:
Paha777 [63]2 years ago
6 0
$4.05/1.8 oz= $2.25 per oz

Final answer: $2.25 per oz
rodikova [14]2 years ago
3 0

Answer:  The required cost per ounce of cinnamon is $2.25.

Step-by-step explanation:  Given that a 1.8-ounce jar cinnamon costs $4.05.

We are to find the cost per ounce of cinnamon.

We will be using the UNITARY method to solve the problem.

We have

The cost of 1.8 ounces of cinnamon = $4.05.

Therefore, the cost of 1 ounce of cinnamon is given by

\$\dfrac{4.05}{1.8}=\$2.25.

Thus, the required cost per ounce of cinnamon is $2.25.

You might be interested in
PLZZZ HELP MEEEeeeeeeeeeeeeeeeeeee
lana [24]

Answer:

I am a professional, worry not

-1.6 < -1.55 < -0.4 < 1.35 < 1.7

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help me answer correctly !!!! Will mark Brianliest !!!!!!!!!!!!!!!!
mrs_skeptik [129]
Show the question so I can answer it for you.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for c: c= 5 5/6 x 2<br> A. 10 5/6<br> B. 11 2/3<br> C. 10 2/3<br> D. 11 5/6
exis [7]

Answer:

B. 11 2/3

Step-by-step explanation:

c = 5 5/6*2

Change the mixed number to an improper fraction

5 5/6 = (6*5+5)/6 = (30+5)/6 = 35/6

c = 35/6 *2

c = 35/6 *2/1

  = 70/6

Now we change it back to a mixed number

6 goes into 70 11 times

11*6 = 66 with 4 left over

11 4/6

We can simplify 4/6 by dividing the top and bottom by 2

11 2/3

6 0
2 years ago
Find the value of x in the triangle
SVEN [57.7K]

Answer:

x = 112

Step-by-step explanation:

180 - 41 - 27 = 112

All the angles of a triangle need to add up to 180 degrees.

3 0
2 years ago
40 points and brainlest please help answer if there is not enough information just say 'not enough info'
Anuta_ua [19.1K]

Answer:

There seriously is not enough information.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • colin was given the inequality x-4.2&gt;5.5 to solve. He said the solution set was x&gt; 1.3. describe colins error and give the
    12·1 answer
  • the bike course is 80 miles long and I have ridden 44 miles of the course. what percentage have avridden?
    8·1 answer
  • On a Saturday a library check out 66 books and if 18 of the books were fiction what is the ratio of nonfiction books to fiction
    8·2 answers
  • (B^2)(B^4)<br> Answer choices<br> B^8<br> B^6<br> B^2<br> 2b^6
    5·1 answer
  • Find the measure of ∠C if ∠A = 3 2 x + 20 ∠B = 7 2 x + 20 ∠C = 5 2 x + 40 ∠D = 3 2 x + 10 A) 65° B) 76° C) 95° D) 115°
    7·2 answers
  • How much cash did the person who filled out this deposit slip receive? a. $381.23 b. $451.02 c. $88.79 d. $436.02
    13·2 answers
  • Help pls pic is below pls help​
    13·1 answer
  • Help meeeeeeeeee plz qwq
    5·2 answers
  • 1.what is a sports car average acceleration if it can go from 0m/s to 27m/s in 6.0 seconds?
    15·1 answer
  • Question 1 of 10<br> Solve 10x+16 ≥ 6x+ 20.<br> O A. x29<br> OB. x≤ 1<br> OC. x2 1<br> OD. x≤ 9
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!