1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
RUDIKE [14]
3 years ago
5

A 1.8-ounce jar cinnamon costs $4.05. What is the cost per ounce?

Mathematics
2 answers:
Paha777 [63]3 years ago
6 0
$4.05/1.8 oz= $2.25 per oz

Final answer: $2.25 per oz
rodikova [14]3 years ago
3 0

Answer:  The required cost per ounce of cinnamon is $2.25.

Step-by-step explanation:  Given that a 1.8-ounce jar cinnamon costs $4.05.

We are to find the cost per ounce of cinnamon.

We will be using the UNITARY method to solve the problem.

We have

The cost of 1.8 ounces of cinnamon = $4.05.

Therefore, the cost of 1 ounce of cinnamon is given by

\$\dfrac{4.05}{1.8}=\$2.25.

Thus, the required cost per ounce of cinnamon is $2.25.

You might be interested in
A man whose height is 2.1 m casts a shadow that is 3.2 m in length. What is the approximate height of a building that casts a sh
Colt1911 [192]

Answer:

ok so first

2.1 divided by 3.2 =0.65625

0.65625*11.5=7.546875

So the answer is B

Hope This Helps!!!

6 0
3 years ago
PLEASE HELP, question in image
Mashcka [7]
You have the right answer but for the second part it's 65+10/5=x
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
16y=14+9y please answer 23 points
NeTakaya

Answer:

<h2>y = 2</h2>

Step-by-step explanation:

16y=14+9y\qquad\text{subtract}\ 9y\ \text{from both sides}\\\\16y-9y=14+9y-9y\\\\7y=14\qquad\text{divide both sides by 7}\\\\\dfrac{7y}{7}=\dfrac{14}{7}\\\\y=2

4 0
3 years ago
Solve for m. 13m−23=113
antoniya [11.8K]

Answer:

Exact form: 136/13

Decimal form: 10.46153846

Mixed number form: 10 6/13

8 0
2 years ago
What does this equation equal?<br> 4-2(-2)=
olga_2 [115]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

Pemdas:

4-2(-2)

4+4

8

Hope this helped!

6 0
3 years ago
Other questions:
  • I cannot figure out the work for this problem.
    9·1 answer
  • Please, help me! 
    10·1 answer
  • What is the equation of the line that passes<br> through the points (4, -3) and (2, 3).
    10·1 answer
  • There are 4 students in a study group they each have to complete 40 math problems per week. Here are the amounts they each have
    12·2 answers
  • A racecar is traveling at a constant speed of 120 miles per hour. How many feet does it travel in 6 seconds? Remember that 1 mil
    5·1 answer
  • Find the unknown side length. Write your answer in simplest radical form.
    11·1 answer
  • Help1 plsssssssssssssssssssssssssssssssss
    6·1 answer
  • 10. The figure below is a uniform cross-section of a hall 20 m long and 7 m wide.
    12·1 answer
  • HELP PLEASE ITS URGENT!!
    15·1 answer
  • A bag contains 4 blue, 5 green and 2 purple counters. One counter is
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!