1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gala2k [10]
3 years ago
11

Bill plans to buy school supplies and the following equation represents what he bought.

Mathematics
2 answers:
Lena [83]3 years ago
8 0

Answer:

1. 8

Explanation: 5x + 20(.50)=50

5x + 10=50. Now do 50-10 to get 40. So,

5x=40. Now divide 40/5 to get 8.

2. .5

5(8) + 20x=50. Now do 5*8

40 + 20x=50. Now, 50-40 to get

20x=10. And divide 10/20 to get .5

iren2701 [21]3 years ago
6 0

Answer:

1. x = 8

2. y = 1/2

Step-by-step explanation:

1. Plug the function

5x + 20(0.50) = 50

= 5x + 10 = 50

Subtract 10 from both side

= 5x = 40

Divide 5 on both sides

= x = 8

2. Plug in the function

5(8) + 20y = 50

= 40 + 20y = 50

Subtract 40 on both sides

= 20y = 10

Divide 20 both sides

= y = 10/20 | 1/2

You might be interested in
What is a number less than 130 that rounds to 130 when rounding to the nearest ten
lilavasa [31]

Answer:

129.99

Step-by-step explanation:

129.99 rounds to 130 because the 9 in the hundredths place causes the 9 in the tenths place to round up, making the number 130.0.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLZ HELP PLZ 100 POINTS SO IMPORTANT BRAINLIEST
snow_tiger [21]

Answer:

only the first two i am pretty sure thw other ones make any sense  

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
A woman is considering two companies from which to rent a truck. triangle truck rental charges ​$20 per day and 35 cents a mile.
Nikitich [7]

You can solve this question using two different methods. One is obviously a hit and trial method in which you keep guessing a number which gives the same amount of total cost. Second is forming two different equations and then solving them using simultaneous methods learnt.

The correct answer is 75 miles. I used the hit and trial method. You can see 20 + 75 * 0.35 = 46.25 and similarly 35 + 75 * 0.15 = 46.25. Hence the same cost.

7 0
3 years ago
7. It takes ounces of honey to make one apple pie. Betty baked 4 apple
Rom4ik [11]

Answer:

17.6 ounces to make the pecan pies. I dont know how much honey she used to make the apple pie so if you could pls say I could edit the answer :)

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
What is the value of x in the equation 1.5(x + 4) – 3 = 4.5(x – 2)
lozanna [386]

Answer: x=4

Step-by-step explanation:

1.5(x+4)-3=(x-2)

1.5x+6)-3=4.5x-9

1.5x+3=4.5x-9

      +9          +9

1.5x+12=4.5x

divide 1.5x and 4.5

12=3x

/3    /3

x=4

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the zeros of f(x) = (x -3)^2 - 49
    13·1 answer
  • Tickets to a musical cost $30 for adults and $12 for children. At one particular performance 960 people attended and $19 080 was
    7·2 answers
  • FIRST TO ANSWER GETS BRAINLIEST
    13·2 answers
  • Please help: y − 5x = 3<br> solve for y.
    5·1 answer
  • Tickets cost $36 each. this is 60% of the cost of the regular price what is the cost of the regular price?
    11·1 answer
  • What is the value of x?<br><br><br><br> Enter your answer in the box.
    5·1 answer
  • Which of the following points lie on the unit circle
    7·2 answers
  • What is y = 3 x + 2 =
    5·1 answer
  • Solve for x.<br><br> −3(6−x)=51<br><br> Enter your answer in the box.
    14·2 answers
  • If log (m + n) = log m+log n, show that m =n/n-1​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!