1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pepsi [2]
2 years ago
7

A number cube is rolled 600 times. Predict how many times a 2 or a 6 would be rolled.

Mathematics
1 answer:
Reil [10]2 years ago
5 0

Answer: Hope this helps sorry for how long it is!

There is a concept of expected value, which is essentially the average you would expect if you were to perform infinitely many attempts.

I have a feeling you are more interested in something closer to a confidence interval.

Rolling a die 600 times, you will have a mean of

You might be interested in
A 2-gallon bottle of bleach costs $14.24. What is the price per pint?
aleksley [76]

Answer:

16 divided by 14.24 = 1.12359550562

If you round it would be: $1.12

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
(9x−5/2) −(3−2x/3) −(8x−2/4 )=2
Ierofanga [76]
The answer for the equation is 21/5 or 4.2.

8 0
3 years ago
The quadrilateral shown is a parallelogram. What is the measure of DC?
Schach [20]

Answer:

B) 12

Step-by-step explanation:

Opposite sides are congruent

6 0
2 years ago
Which of the following phrases can be used to represent -11? the opposite of -11 eleven greater than zero eleven below zero posi
Rama09 [41]

Answer:

the opposite of -11 eleven greater than zero eleven below zero positive eleven

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Enter the missing numbers in the boxes to complete the table of equivalent ratios of lengths to widths.
borishaifa [10]
So where's the rest of the question?
4 0
3 years ago
Other questions:
  • A deli sandwich consists of one type of bread, one type of meat, and one type of sauce. The deli offers wheat, rye, and white br
    14·2 answers
  • Write <br>(6b)^2 without exponents
    6·2 answers
  • What is 100.34567 in a fraction and word form? Thank you! ❤
    15·1 answer
  • Which term shows a product of a number and a variable? 5 + 6x - 7 + 4 <br> A. 5 B. 6x C. -7 D. 4
    13·2 answers
  • Private nonprofit four-year colleges charge, on average, $27,293 per year in tuition and fees. The standard deviation is $7,235.
    10·1 answer
  • What is 165 % fraction simplified
    12·2 answers
  • Please help me! Trying to understand!
    5·1 answer
  • Thr area of a square is 144 sq centimeters what is the length of on side of the square
    12·2 answers
  • Three packages of pens and one box of paper cost $26. Two packages of pens and 7 boxes of paper cost $49. How much does one box
    5·1 answer
  • Help!!‼️‼️<br><br> How old am lif 500 reduced by 4 times my age is 256?
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!