1. Answer A and C
2. Answer B
Sorry if I’m wrong
Answer:ooff
Step-by-step explanation:
1+1=2
Answer:
The answer to your question is letter C
Step-by-step explanation:
Process
1.- Find two points of the line
A ( 0, -3) B ( 2, 2)
2.- Find the slope of the line


3.- Find the equation of the line
y - y1 = m(x - x1)
y + 3 = 5/2(x - 0)
y + 3 = 5/2 x
y = 5/2 x - 3
4.- Convert the line to an inequality, we want the upper area so use ">"
y > 5/2 x - 3
1.65 i think but i might be wrong
Rate is a ratio of different units ( a quantity times a quantity), such as miles per hour.
Unit rate is a rate with a denominator of 1.
To find unit rate, divide the total cost by the quantity:
0.89 / 16 = 0.0556 per ounce.