1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BabaBlast [244]
3 years ago
10

Jason's business computers need servicing. The expression 81x + 108 represents a contractor's total charges in dollars for fixin

g the problem. The expression 103x + 64 represents an electronic store's total charges in dollars for the same work. In both expressions, x is the number of hours it took to complete the job.
Mathematics
1 answer:
kolbaska11 [484]3 years ago
8 0

Answer:

2 hours

Step-by-step explanation:

Given

Contractor: 81x + 108

Electronic\ Store: 103x + 64

Required

Determine the hours when the charges are the same

To do this, we simply equate both expressions:

Contractor = Electronic\ Store

81x + 108 = 103x + 64

Collect Like Terms

81x - 103x = 64 - 108

-22x = -44

Divide both sides by -22

x =2

You might be interested in
Fine the sum of -8 and 3​
Rashid [163]

Answer:

The sum of -8 and 3 is -5

7 0
3 years ago
This is what I've done so far but does anyone know what I do next or did I make a mistake
grigory [225]
Remmeber, you can do anything to an equation as long as you do it to both sides

for inequalities, if you multiply or divide both sides by a negive, flip the direction of the inequality sign

pemdas always applies
but also the commutative property and assiociative property

so
2(5y+13)-6<20
add 6 both sides
2(5y+13)<26
divide both sides by 2 (easier that distributing)
5y+13<13
minus 13 both sides
5y<0
y<0 is the solution
7 0
4 years ago
Pythagorean’s 14 in 15 in x
Flura [38]

Answer:

210x

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
jill mowed lawns for 3 hours and earned $7.20 per hour.Then she washed windows for 4 hours and earned $6.75 per hour. what were
Aleksandr-060686 [28]
Actually, she worked for seven hours, so I'll solve for that.

7.20 x 3 = 21.6

6.75 x 4 = 27

21.6 + 27 = 48.6

48.6 /2 = 24.3

Her average should be $24.3  If she did work six hours, just multiply 6.75 x 3 and do what I did.
5 0
4 years ago
Dylan buys 3.2 pounds of grapes for $2.56. What is the price per pound of the grapes?
Alona [7]

Answer:

$0.64/lb

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • An oil exploration company purchases drill bits that have a life span that is approximately normally distributed with a mean equ
    11·1 answer
  • I need help with my math
    8·1 answer
  • What is the slope of a line that is parallel to the line shown?
    5·1 answer
  • How do you write the decimal 0.7 as a fraction in simplest form
    10·1 answer
  • What is 5/6 as a percent rounded to the nearest hundredth
    14·1 answer
  • 25% of what number is 55
    7·2 answers
  • Suppose that 30% of all houses need a paint job. Also, 15% of all houses need both a paint job and a new roof. Further, 7% of al
    9·1 answer
  • I need help on these questions please
    10·1 answer
  • if 2 man and 3 boys can do a piece of work in 8 days then how long do 3 man and 4 boys take to do the same work
    15·2 answers
  • Im feeling a little stuck. could someone help me please?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!