1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elena-2011 [213]
3 years ago
9

A store sells 6 T-shirts for $58.08. What is the unit cost per T-shirt?

Mathematics
2 answers:
Semmy [17]3 years ago
5 0

Answer:

$9.68

Step-by-step explanation:

Divide 58.08 / 6 and you get 9.68, this is 1st grade math (:

Veronika [31]3 years ago
5 0

Answer:

$9.68

Step-by-step explanation:

To find the unit cost per t-shirt (how much each t-shirt costs), we need to divide 58.08 by 6. This tells us how much each shirt costs. From this, we get 9.68, this means that each shirt is $9.68. I hope this helps!

You might be interested in
A bake shop uses 1 1/3 cup of<br> milk for each batch of<br> cupcakes.
Travka [436]

Answer:

Step-by-step explanation:

1 batch=       1 and 1/3 cups

2 batches=  2 and 2/3 cups

3 batches=  4 cups

4 batches=  5 and 1/3 cups

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is an angle?
Tems11 [23]

Answer:

Two rays conjoined with a vertex

In Geometry, an angle is when two rays intersect/conjoin with a vertex. The answer is Two rays conjoined with a vertex. Hope it helps!

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
All of the following are equivalent to 3 : 8 = x : 32 except
Verizon [17]
The answer is either 4 or 8 I do believe
7 0
3 years ago
Employees at The Shoe Shack get a 25% discount when they buy a pair of shoes at the store.
Amiraneli [1.4K]

Answer: Theo bought a pair of shoe for 36$

Step-by-step explanation:

25% = 0.25

48.00 * 0.25 = 12.00

   48.00 - 12.00 = 36.00

8 0
3 years ago
Jack is in charge of road construction crew. The crew must complete 6/7 of a mile of the road by the end of the day. By noon the
Crazy boy [7]
3/7? I’m not positive on this, it’s very straightforward but i mean 6/7 - 3/7 = 3/7 so i’m going with that
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Tim sold half of his comic books then bought 8 more. He now has 17. How many did he start with?
    12·1 answer
  • During a drought, 3 inches of water evaporated out of a lake every hour. Which integer represents the water loss for a 7 hour pe
    8·1 answer
  • A serving of green beans is 125 g. The cafeteria has 10 5-kilogram cans of green beans. Does the cafeteria have enough green bea
    8·2 answers
  • Whats the answer in these boxexs
    13·1 answer
  • Plz awnser this question its due in 30 minutes​
    5·1 answer
  • Basic Algebra. Can you help me please?????
    5·2 answers
  • HELP!!!! WILL MARK BRAINLIEST!!!!!!
    11·1 answer
  • If f(x) = -x-2, what is /(x)?
    13·1 answer
  • Determine the measure of the indicated angle or arc
    8·1 answer
  • Pls help due in 2 hours
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!