1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LiRa [457]
2 years ago
5

I’m having troubles finding the correct answer so I’m asking you guys. If this isn’t correct can you also tell me the correct an

swer and why

Mathematics
2 answers:
andrezito [222]2 years ago
4 0

Answer:

its 60 adults

Step-by-step explanation:

d1i1m1o1n [39]2 years ago
3 0

Answer: 60

Step-by-step explanation:

Just divide 360/6 and you would get 60

You might be interested in
Do you know how to use the Pythagorean identity?
goblinko [34]

The Pythagorean theorem or identity is given by

  • H²=P²+B²
  • P²=H²-B²
  • B²=H²-P²

Where

  • B is base of right angle traingle
  • H is Hypotenuse
  • P is perpendicular
8 0
1 year ago
A marketing researcher wants to test the hypothesis that, within the population, there are differences in the importance attache
Ira Lisetskai [31]

Answer: Analysis of variance

Step-by-step explanation:

Analysis of variance is the statistical test that's used in analyzing the differences among means. The analysis of variance is used to determine if a statistically significant differences exust between the means of the independent groups.

Based on the question given, the null hypothesis will be that no difference in the importance that's attached to shopping by the consumers living in different regions in the United States.

6 0
2 years ago
Convert 5 over 8 to a decimal and tell whether it terminates or repeats.
liberstina [14]
D.. the number terminates.
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
If three pounds of coffee costs $22.56, what is the cost of 1
NeX [460]

Answer:

$7.52 = 7 dollars and 52 cents.

Step-by-step explanation:

Given that three pounds of coffee = $22.56

1 pound of coffee = $22.56/3

Thus, we would have:

\frac{22.56}{3} = 7.52.

A pound of coffee = $7.52

$7.52 = 7 dollars and 52 cents.

8 0
2 years ago
A 9-pack of coffee mugs costs $14.04. What is the unit price?
Nat2105 [25]

Answer:

\frac{14.4}{9}  = 1.6

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write the equation of the line that is parallel to y=3x-3 and passes through the point (-1,1)
    10·2 answers
  • What number is 9.5% of 20?
    12·1 answer
  • 7.
    8·2 answers
  • Solve for n. 3 (n 5) ≥ 3n 8 a. no solution b. n ≥ 23 c. n ≥ 7 d. all real numbers
    15·2 answers
  • What is the value of the expression. 3√216 NEED ANSWER RIGHT NOW
    12·2 answers
  • A deli receives a large order for sandwiches for a company picnic. The company wants one club sandwich and two regular sandwiche
    6·1 answer
  • Olivia baked 16 mini-loaves of banana bread to be sliced for snacks at a craft fair. She will place an equal number of loaves in
    11·1 answer
  • What is an equation of the line in the slope- intersepct is (0,3)
    11·1 answer
  • Given that BD ~ BC, find m A. 54<br> B. 57<br> C. 64<br> D. 66
    12·2 answers
  • At the store, there were 6 bags of chips for every 8 cookie boxes. If there were 104 cookie boxes, how many bags of chips were t
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!