1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
galben [10]
3 years ago
6

If Theatre a usually goes through 15 cups of popcorn and uses 5 cups of oil each night how much oil will they use for 27 cups of

popcorn
Mathematics
2 answers:
user100 [1]3 years ago
7 0
When the cups are filled with joy and love u bizdeek
tekilochka [14]3 years ago
3 0

Answer:

9 cups of oil

Step-by-step explanation:

Oil needed in one cup of popcorn

==>

\frac{5}{15}

Oil needed for 27 cups of popcorn

==>

\frac{5}{15}  \times 27 \\  \frac{1}{3} \times 27 \\  = 9 \: cups \: ofoil

You might be interested in
A chef makes 1 1/2 gallon of soup in a large pot,how many 1-cup servings can the chef get from this large pot of soup?
Sonbull [250]

Answer:

There are 24 cups in 1 1/2 gallons

8 0
3 years ago
Divide. Plssssss I forgot how
Nikitich [7]

Answer:

1/21

Step-by-step explanation:

=> \frac{1}{7} / 3

=> \frac{1}{7} * \frac{1}{3}

=> \frac{1*1}{7*3}

=> 1/21

8 0
3 years ago
(21 divided by 7 ) X 4
nikdorinn [45]
21 divided by 7 = 3
so that means 3 x 4 is 12
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
1.
vladimir2022 [97]
I think that it is 1/20

I hope this helped!!
4 0
2 years ago
Which sphere has a radius of 4 in.?
egoroff_w [7]

Answer:

The third one

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the perimeter a square whose is 6.5 inches?
    11·1 answer
  • You roll a​ die, winning nothing if the number of spots is odd​, ​$5 for a 2 or a 4​, and ​$20 for a 6. ​a) Find the expected va
    5·1 answer
  • Rearranging literal equations ASAP NEED HELP
    12·1 answer
  • 3/24 in lowest terms
    7·1 answer
  • Solve for L<br> A = L - W
    11·2 answers
  • A quality control inspector has drawn a sample of 18 light bulbs from a recent production lot. If the number of defective bulbs
    7·1 answer
  • 5x+45-23x=24 What does x equal
    6·1 answer
  • I need help ASAP!!!!!!!!!!!!
    12·1 answer
  • A 4-pint carton of sour cream costs $9.12. What is the price per cup?
    7·1 answer
  • Help me. The last person who answered this question just asked me for personal info.... so please just answer the question...
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!