Cost per kg=(total cost)/(total kg)
total cost
coconut juice: 2kg, at $5/kg, so 5*2=$10
coconut milk: 8kg, at $3/kb, so 8*3=$24
total cost=10+24=$34
total kg=2+8=10
cost per kg=$34/10kg=$3.40per kg
Answer:
The answer is 8 quarters, 16 nickles, and 32 dimes
Step-by-step explanation:
- First, the equation would be (2/4d) x 5 +d x 10 +1/4d x 25= 600 (Don't put 6.00, that's dollars. We put 6 dollars into cents to make it easier.)
- Then we slowly start to solve: 10/4d + 10d + 25/4d = 600
- 10d+40d+25d/4 = 600 (Put all of that over 4, not first 25d)
- 75d= 600 x 4
- d=600 x 4/75 (same here put everything over 75)
- d=32
- So then n= 2 x 32/4 = 16
- Then n would be equal to : 1/4d= 1/4 x 32 = 8
- So your answer would be 8 quarters, 16 nickles, and 32 dimes.
Hope this helped :)
Answer:
-1/3
Step-by-step explanation:
if we use the rise over run method we see a fall of 1 and a run of 3. since we are using fall instead of rise that makes this slope negative. hope this helped :)
Answer:
(1, -7)
Step-by-step explanation:
the difference between -4 & 6 is 10 so you add 5 (half) to -4 or subtract from 6, this gives you 1
you do the same for -9 and -5, the midpoint for those being -7, I hope this helps
Answer:
44.16 ; 4.88
Step-by-step explanation:
Recall :
Mean, μ = np
Sample size, n = 96
Sample proportion, p = 0.46
For the mean :
Mean, μ = 96 * 0.46
0.46 * 96 = 44.16
The standard deviation :
σ = √npq
q = 1 - p = 1 - 0.46 = 0.54
σ = √npq = √(96 * 0.46 * 0.54)
σ = √23.8464
σ = 4.88