Answer:
The GCF of 7 and 12 is 1.
It C. and if you need the equation for the area of a parallelogram its A=BH
Step-by-step explanation:
If you like my answer than please mark me brainliest and follow me thanks
To find the unit price of each item you want to divide:
Fresh water:
$1.76 / 16 = $0.11
Spring water:
$2.40 / 20 = $0.12
So the statement that is true is B) Fresh water has a lower unit price of $0.11/ounce.
Hope this Helps!!