1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
adelina 88 [10]
2 years ago
12

What is the slope of the line that goes through these two points? (4, - 2) and (5, - 4)

Mathematics
1 answer:
Ilia_Sergeevich [38]2 years ago
4 0
The slope would be -2.

Slope=(y2-y1)/(x2-x1)
You might be interested in
The dollar-mart grocery stores sales six bars of soap for $1. how many soaps can a customer buy with $9.
jeka94

Answer:

54

Step-by-step explanation:

6 bars of soap = $1

x bars of soap = $9

We need to multiply both sides of the equation by the same amount so that $9 is on the right.

$1 x 9 = $9

6 x 9 = 54

So, you can buy 54 soaps with $9.

Hope this makes sense. Feel free to ask further if need be.

8 0
2 years ago
Find the gcf and lcm of 10and15
Murrr4er [49]
The greatest common factor of 10 is 10 and the least common factor of 15 is 15
Hope I helped!!!!!
3 0
3 years ago
There are 5 students in class. each will be assigned a grade of a, b or
antiseptic1488 [7]
There could be five in each class.
8 0
3 years ago
The linear function f(x) = 0 5x + 80 represents the average test score in your math class, where x is the number of the test tak
SashulF [63]

Answer:

more information

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Graph the function y=√x+1-4. Which point lies on the graph?
nataly862011 [7]
The answer is C (-1,-4)
I got the answer by graphing the equation and plotting each the points down to see which one lies on the graph

8 0
2 years ago
Other questions:
  • the light bulbs you use are on sale. but you only get the lower price if you buy 3 packsages of bulbs. you want to know how much
    10·1 answer
  • Suppose a bag of marbles has 4 green, 2 red, 5 yellow, 1 brown, and 7 blue marbles. What is the probability of picking a blue ma
    7·2 answers
  • Willlll gettttt brainliestttttt helppppp fastttttt
    9·1 answer
  • I need 11 through 14
    14·1 answer
  • Miguel’s family drove 357 miles on their weekend trip. Their car’s average gas mileage was 25.5 miles per gallon. How many gallo
    14·2 answers
  • 15 points. Please explain your answer thanks so much.:)
    8·1 answer
  • 3/4 pound of Colby cheese costs $1.69. Find the unit price per pound. (3/4 pound=12)
    14·1 answer
  • Factor the difference of cubes. Select prime if the polynomial cannot be factored
    14·1 answer
  • Please help. Solving equations.
    6·1 answer
  • A quadrilateral has angles
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!