9514 1404 393
Answer:
8 in by 16 in
Step-by-step explanation:
In your equation, we presume that x represents the width. Solving for x, we have ...
2x² = 128 . . . . . . given equation
x² = 64 . . . . . . . . divide by 2
x = √64 = 8 . . . . square root
The enlargement will be 8 inches by 16 inches.
97.45 / 5 = 19.49 per gallon
and then there is 21.95 per gallon
the better deal would be the 5 gallon bucket for 97.45 because if u buy it this way, it is cheaper by the gallon