1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
exis [7]
3 years ago
15

Any help would be appreciated. Thank you

Mathematics
1 answer:
Anestetic [448]3 years ago
5 0
14-3^2 x (-2)
=14-9 x (-2)
=14- (-18)
=32
You might be interested in
A line's y-intercept is 8, and its slope is 2. What is its equation in slope-intercept form? Write your answer using integers, p
lisov135 [29]
The correct answer is y=2x+8
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Take a square sheet of paper 20 cm by 20 cm, cut identical squares from each corner, and fold up the flaps to make a box (withou
iris [78.8K]

The maximum possible volume of this type of box that can be made from a 20 cm by 20 cm square of paper is 512cm³.

<h3>How to calculate the volume?</h3>

From the information, when the side of 1cm are cut, this will become an open box. The volume will be:

= 18 × 18 × 1

= 324cm³

Also, when 2cm is cut, the volume will be:

= 16 × 16 × 2

= 512cm³

Learn more about volume on:

brainly.com/question/1972490

#SPJ1

3 0
2 years ago
Simplify -1/4m + 5/6 +3/8m - 2/3 <br><br><br><br><br> HURRYYY PLEASE !!!!
sukhopar [10]

3/8 m - 1/4 m + 5/6 - 2/3

3/8 m - 2/8 m + 5/6 - 4/6

<u>1/8 m</u><u> + </u><u>1/6</u>

4 0
3 years ago
ASAP!!! Please.....…………………........
vlada-n [284]

He could make seven 3/8lbs portions of meat.

I was a little stumped too, but I think this is it. That's my work process, though

7 0
3 years ago
2. Is the expression 2 • 4' equal to the expression 8"? Explain your answer.
liberstina [14]
Yes, this is because 2*4 equals 8
4 0
3 years ago
Other questions:
  • How to use a yardstick to measure a rug?
    9·2 answers
  • Dolores spent $13.00 of the $20.00 in her wallet. Which decimal represents the fraction of the $20.00 Dolores spent?
    6·1 answer
  • X^3 = 125 <br><br> x = ? <br><br> Help!!!!
    8·2 answers
  • Which equation will solve the following word problem? In a given amount of time, Jamie drove four times as far as Rhonda. Altoge
    14·1 answer
  • Chips cost fifty cents in the vending machine, how many chips can i buy with $40?
    7·1 answer
  • What is x?
    13·2 answers
  • Help, please????????
    10·1 answer
  • △WXY is a right triangle, and △WZY is an isosceles triangle where WY¯¯¯¯¯¯≅ZY¯¯¯¯¯. Which is the measure of ∠XYZ?
    14·1 answer
  • Jennifer had $24 to spend on five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost?
    9·1 answer
  • Help im not sure anyone have any idea
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!