1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Damm [24]
2 years ago
9

This question has two parts

Mathematics
1 answer:
ololo11 [35]2 years ago
4 0
The cost is y and ounces is x so the equation is y = ___x it how many ounces
You might be interested in
The cost of a pizza at the pizza palace depends on the size of the pizza and the number of toppings. For a large pizza, the cost
NeX [460]

Answer:

The 2 represents that each toppings costs $2.

5 0
3 years ago
3.The _________ of sets is the set of all the members of both sets without repeating any of the members in the sets.
KiRa [710]

Answer:

4.Ans: intersection part of set

6 0
3 years ago
Which expression below has the same value?
UNO [17]

Answer:A

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help me solve -8 + 5 (g+2) - 2
goldenfox [79]

- 8 + 5 (g+2) - 2

mutiply the bracket by 5

(5)(g)= 5g

(5)(2)= 10

-8+5g+10-2

-8+10-2+5g ( combine )

2-2+5g

0+5g

Answer:

5g

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Kendall scored 3 times as many points as Abdul scored in a basketball game. Otis scored 5 more points than Abdul
Readme [11.4K]
Answer: it’s C
Because Kendall scored 3 times abdul
7 0
3 years ago
Other questions:
  • When Han makes chocolate milk, he mixes 2 cups of milk with 3 tablespoons of chocolate syrup. Here is a table that shows how to
    12·1 answer
  • 4, 3, 2, 5, 6, 6, 10, 5, 6, 2, 3, 4, 6, 7, 14,5<br><br> 3. What is the mode(s) of the data set?
    10·2 answers
  • State the practical meaning of the slope and y-intercept for the situation described. The cost, in dollars, of retaining the ser
    13·2 answers
  • Bill is buying apples and tomatoes from the grocery store. The apples cost $1.00 per pound, and tomatoes cost $0.50 per pound. H
    5·1 answer
  • 15) JoJo runs at a rate of 6 miles per hour. How many<br>miles will he run in 3 hours?​
    14·2 answers
  • Please help!!-- What is the measure of arc AT in the circle O below?
    7·1 answer
  • 3 (3x+5)=2 (2x-5) solve for x
    7·2 answers
  • The cost of mining gold for a mining company is $290 per gram. How much will it cost the company to mine 0.7 kilograms of gold?
    7·2 answers
  • I’ll give 100 points
    10·1 answer
  • 6 + 2(x - 5) + 4x = 44<br> Is this a One Solution<br> No Solution<br> Or Infinite Solution
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!