1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
satela [25.4K]
2 years ago
7

Cendrick D'Amitrano works Friday and Saturday delivering pizza. He delivers 8 pizzas on Friday. How many pizzas must he deliver

on Saturday to average (mean) 11 pizzas per day?
Mathematics
1 answer:
BabaBlast [244]2 years ago
4 0

Answer:

14

Step-by-step explanation:

there are two days whose mean is 11.for you to get the mean of 11 you had divided by 2

multiply 11 by 2 which is 22

then minus fridays which is 8

You might be interested in
PLEASE I REALLY NEED HELP> DONT SKIP. NO LINKS PLEASE. BRANLIEST WILL BE GIVEN
LiRa [457]

Answer:

A. 165 ft²

Step-by-step explanation:

volume = (½×5×6) x 11

= 15 × 11

= 165 ft²

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write an equation of the line that passes through the point (4, –5) with slope 2.
Jlenok [28]

Answer:

y + 5 = 2(x−4)

Step-by-step explanation:

slope = 2

y = mx + b

-5 = 2(4) + b

-5 = 8 + b

-8    -8

------------------

-13 = b

y = 2x - 13, in other words --> y + 5 = 2(x−4)

So, y + 5 = 2(x − 4) is the equation of the line that passes through (4, -5).

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the slope of the line that passes through (2,8); (0,3)​
kakasveta [241]
8 - 3 = 5 Slope formula numerator
2 - 0 = 2 Slope formula denominator

5/2 = 2.5
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 5 pound bag of dog food costs $8.65 . what is the unit price?
inessss [21]
So it would be $8.65/ 5lbs. And divide the top and the bottom by 5 and you get $1.73/ 1 lbs. I hope this helps!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following is an arithmetic sequence?
Andrews [41]

Answer:

the third one is the correct answer

7 0
3 years ago
Other questions:
  • 8x over 3 - x over 2 equals -13
    13·1 answer
  • When converting 3.68 the denominator will be
    9·2 answers
  • F(x)=(-3x+2) and g(x)=(2x^2-5x-1)
    11·1 answer
  • What algebraic expression represents the phase “two times the quantity of a number minus 12”
    14·1 answer
  • Please help me solve this?
    5·1 answer
  • Express the following in the form p/q , where p and q are integers and q is not equal to 0<br> 0.47
    9·1 answer
  • If f(x) -3 and g(x) = 3x2+x-6, find (f+9)(x).
    15·2 answers
  • Simplify 3(2x+4y-y) i need help with that please
    7·1 answer
  • What must be added to 3x^3+x^2-22x+9 so that the result is exactly divisible by 3x^2+7x-6.​
    15·2 answers
  • If a cube has a volume of 343 cubic yards, what is its surface area?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!