1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
morpeh [17]
2 years ago
11

Can someone help me find the rate of change

Mathematics
2 answers:
kipiarov [429]2 years ago
5 0

Answer: The rate of change is 4

Marizza181 [45]2 years ago
4 0
Basically it’s -4 pounds every two weeks. Are you looking for an equation?
You might be interested in
Write t with magnitude 14 and direction 51 degrees in component form
Jlenok [28]
(14cos51, 14sin51)

8.81 i, 10.88 j


8 0
3 years ago
Write two expressions whose sum is x-3/x+2, I need help it is confusing for me.
lara [203]
\bf \cfrac{x}{x+2}~~-~~\cfrac{3}{x+2}\impliedby \textit{since the LCD is }x+2\implies \cfrac{x-3}{x+2}
6 0
3 years ago
PLEASE HELP MARKING BRAINLIEST ANSWER!!<br> What is the rate of change of the line?
alekssr [168]

Answer:

Step-by-step explanation:

the average rate of change is m= -1/4

5 0
2 years ago
PLEASE HELP!!! Which equation applies the associative property of multiplication?
almond37 [142]

The last one. Number 4

7 0
3 years ago
Item to ship 58 , <br> items per case 6
9966 [12]

Answer: 9 and 2/3 cases  

Step-by-step explanation:

6 goes into 58 9 times to make 54 so makes 4 left over 4/6 simplified makes 2/3.

6 0
10 months ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can someone do this and somewhat explain why they are or are not functions
    9·1 answer
  • Dmitri wants to cover the top and sides
    7·1 answer
  • Solve and show work.
    9·1 answer
  • A 16-cup bottle of fabric softener costs $16.80. What is the price per pint?
    5·2 answers
  • At a speed of 22 revolutions per minute, how long will it take a wheel of radius 10, rolling on its edge, to travel 10 feet? (As
    12·1 answer
  • What is theta in trigonometry?
    10·2 answers
  • an Italian restaurant buys 15 pounds of onions every 2 weeks. how many bags of onions will the restaurant buy in 7 weeks?
    6·1 answer
  • Select the set of equations that is NOT equivalent to 8k = 20
    10·1 answer
  • Pls solve this question ​
    10·1 answer
  • If a dress costs $27.00 when it’s on sale for 10% off, what is its original cost?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!