1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alekssandra [29.7K]
2 years ago
14

Simplify 28/184 by reducing to lowest form A) 1/46 B) 1/7 C) 14/92 D) 7/46

Mathematics
1 answer:
Elodia [21]2 years ago
5 0
It’ll be D) 7/46 you can reduce it by dividing everything with 4
You might be interested in
Consider the problem 208.4 x 396.51. If I round 208.4 down to the nearest hundreds place and I round 396.51 up to the nearest hu
WARRIOR [948]

Answer:

The answer is 82,472

Step-by-step explanation:

The nearest estimate of 208.4=208.

The nearest estimate of 396.51 is 396.5

So the product is 82,472

6 0
2 years ago
6.Find the equation of<br> the line:<br> through: (-2, 3) and<br> (1,5)
prohojiy [21]

Answer:

y=2/3x+4.3

Step-by-step explanation:

y=mx+c

(5-3)/(1--2)

2/3= gradient

y=2/3x +c

5=2/3(1)+c

-2/3

4.3=c

6 0
2 years ago
How many tiles would be used to make figure five
gizmo_the_mogwai [7]
Attach a pic please
that would help



4 0
2 years ago
PLEASE HELP ASAP!!! I NEED CORRECT ANSWERS ONLY PLEASE!!!
stealth61 [152]

Answer:

BD = 8.8

Step-by-step explanation:

You have a right triangle.

The hypotenuse is BD

The side opposite the 27o angle is 4

Sin(27) = opposite / hypotenuse.

Sin(27) = 0.45399

opposite = 4

hypotenuse = ?

0.45399 = 4/hypotenuse

BD =  4/0.45399

BD = 8.811

The answer is 8.8

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you solve 0.25(3x-1)^2=13 for Graphing Parabolas in Vertex Form?
Oksanka [162]
Get the app Socratic and then take a pic, it will explain it better than anybody on here can
4 0
2 years ago
Other questions:
  • Draw 8 lines that are between 1 inch and three inches long measure each line to the nearest fourth inch and make a line plot
    13·2 answers
  • On Call 3.5 hours: $10 Talk Time 1/2 hours: $1.25 What is the unit rate in dollars per hour for each company?
    12·1 answer
  • 2) Where does the red egg belong?
    14·1 answer
  • Ashley took $20 out of her savings account each week on Friday how many weeks ago did she have at least $250 in her account
    11·2 answers
  • Writ the recurring decimal as 0.15 as a fraction in it's simplest form​
    15·1 answer
  • Zack wants to make a profit more than $300 for painting 4 identical rooms. The profit he makes is equal to the amount he is paid
    11·1 answer
  • Write 10 2 /19 as an improper fraction.
    8·2 answers
  • Find the slope between (3, 2) and (5, 3).​
    12·1 answer
  • Find the distance between. the points (-1,-2) and (-2,0 round too the nearest hundredth
    5·1 answer
  • If a is directly proportional to b, and a = 25 when b = 35, find b when a = 40
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!