1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex17521 [72]
2 years ago
7

The table shows the prices for peanut butter sold in jars of different weights. Which size jar is the best buy?

Mathematics
1 answer:
aniked [119]2 years ago
5 0

Answer: 48 oz is the best buy

Step-by-step explanation:

You can get way more for cheaper considering 24oz costs $19.12 and if you do 24x2 you get 48 so if you buy 2 of the 24oz ones you have to pay $18.24

HOPE THIS HELPS ^^

You might be interested in
A rectangle measures 6 inches by 15 inches. If each dimension of the rectangle is dilated by a scale factor of 1/3 to create a n
Brrunno [24]
I think it is A. I could be wrong
4 0
3 years ago
Write a quadratic function in standard form with zeros 9 and -4
OverLord2011 [107]
if\ x_1\ and\ x_2\ zeros,\ then\ quadratic\ function\:\\\\f(x)=a(x-x_1)(x-x_2)\\\\\\9;\ -4-zeros,\ then:\\\\f(x)=a(x-9)(x+4)=a(x^2+4x-9x-36)=a(x^2-5x-36)\\\\\\if\ a=1\ then\ f(x)=x^2-5x-36
8 0
3 years ago
What is 2x-4. I really don’t understand
ddd [48]

Answer:

2 * -4 = -8

Step-by-step explanation:

2 * -4 = -8

It is just like multiplying two numbers like... 2 * 4 = 8

You must need to know that:

+a * -b = -c

-a * -b = +c

+a * +b = +c

In your question;

+a * -b = -c

a = 2

b = -4

c = -8

therefore:

2 * -4 = -8

3 0
2 years ago
Please help. #10 & #11. Thanks
zmey [24]
11. h(3)= 137 is the answer to the equation.
8 0
2 years ago
Of the 1,000 students in a local college, 420 own brand X mobile phones and 580 own brand Y mobile phones. Of these students, 80
Eddi Din [679]
If we were to put this in terms of a venn diagram, we would have 360 owning only brand X, 500 owning only brand Y, and 80 in between, owning both. Therefore, 80 out of the 580 owners of brand Y may have X as well, which we put into fraction form 80/580, and reduce to 4/29.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Points!!!Please help!! Show your work! Any problem helps! Thanks
    9·1 answer
  • On July 3rd, a family left for vacation. They drove 431.2 miles on the first day, then they drove an average of 826.4 miles each
    12·1 answer
  • HELP QUICK which function has the greater rate of change
    7·1 answer
  • The science club raised money to clean the beach.They spent $29 on trash bags and $74 on waterproof boots.They still have $47 le
    10·1 answer
  • 6. Jason's class projects are graded on a scale of 250 points.
    13·1 answer
  • Can the country each person comes from be represented as a function of that person's name
    8·2 answers
  • : -- ) PLEASE HELP me out with this one
    9·1 answer
  • Find the slope and the equation please<br><br>and step by step PLEASE.​
    9·1 answer
  • Hii please help i’ll give brainliest!!
    13·2 answers
  • Please help with question 7 and 8 also 9
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!