The answer is A because it is
$5.50 x 2 is $11.00
$2.50 x 2 is $5.00
$11 plus $5 is $16
it costs $16 to rent a pair of skates for 4 hours
Answer:
55 mph
Step-by-step explanation:
First hour: 40 mph
Second, Third, Fourth hours:
180 miles / 3 hours = 60 mph
Average: 40 (hour 1) + 60 (hour 2) + 60 (hour 3) + 60 (hour 4) = 220 / 4 hours = 55 mph average
I hope this helps!
First calculate the price of one pound of apples
24/5
= $4.80
Then multiply it by 6
6 x 4.80
Your price is $28.80
Answer:
48
Step-by-step explanation:
Trust me