1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marta [7]
3 years ago
15

10 percent partner in a partnership that incurred a $4 million business loss this year. Jahlil has no other business activities.

How much of Jahlil's partnership loss can he deduct this year if he is single? What if he is married filing jointly?
Business
1 answer:
sashaice [31]3 years ago
6 0

Answer:

$250,000 and $500,000

Explanation:

According to the tax laws there is annual limit on Loss deductions  relating the amount of business loss that can be deducted in a year.

The law states that single or individual tax payers can deduct nothing more than $250,000 while married taxpayers who are filing jointly can deduct up to $500,000 per year of their business losses.

Therefore, if Jahlil is single the amount of partnership loss he can deduct is $250,000 but if he is married filing jointly, he can deduct $500,000

You might be interested in
Item 3Item 3 Cutter Enterprises purchased equipment for $87,000 on January 1, 2018. The equipment is expected to have a five-yea
Rus_ich [418]

Answer:

$27,400 and $59,600

Explanation:

The computation of the depreciation expense and the book value using the sum of-the-years'-digits method is shown below:

Depreciation expense is

= (Purchase cost - residual value) × useful life ÷ sum of years

= ($87,000 - $4,800) × 5 years ÷ (5 + 4 + 3 + 2 + 1)

= $27,400

And, the book value is

= Purchase cost - depreciation expense

= $87,000 - $27,400

= $59,600

8 0
3 years ago
Halima wants a Manufacturing career. She wants to be very successful and get paid well. Which career pays the
nordsb [41]

Answer:

D

Explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Forey, Inc. competes against many other firms in a highly competitive industry. Over the last decade, several firms have entered
crimeas [40]

Answer:

The market that characterizes the industry in which Forey competes is a market where competition is at its greatest possible level and it is a perfectly competitive market and the reason is because its returns decrease with the entering of new firms, also four-firm concentration ratio and Herfindahl Hirschman index are both quite small, so no one has significant market power to set or even influence the market price. In the short-run Forey Inc’s profit will decrease as more and more new firms enter the market and in the long-run Forey Inc will receive only normal (zero) economic profit.

4 0
3 years ago
Consider the following information for Maynor Company, which uses a periodic inventory system:
katrin [286]

Answer:

A. FIFO - 78 units and $7,770 and Cost of Goods Sold $12,738

B. LIFO - Inventory Valuation $7,312 and Cost of Goods Sold $13,196

C. Weighted Average - inventory Valuation $7,304 and Cost of Goods Sold $13,204

Explanation:

Detailed calculation as under:

<u>A. FIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the beginning inventory units and then we take the next in line purchases made during the period. In this case the first 34 units are completely taken and then out of the 44 units only 39 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the remainder 5 units bought on March 28 (which are not yet sold). Then we take 63 units out of the 68 units purchased on August 22.

The company's ending inventory on FIFO Basis is remaining 5 units bought on 22 August and 73 units bought on 14 October. There total value is (5 x 94) + (73 x 100) = $7,770

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$12,738 = $20,508 - $7,770

<u>B. LIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the units purchased on 28 March and then we take the beginning inventory. In this case the first 44 units are completely taken and then out of the 34 units only 29 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the units bought on 14 October i.e. 68 units out of the 73 units bought.

The company's ending inventory on LIFO Basis is remaining 5 units in the beginning inventory, remaining 5 units bought on 14 October and 68 units bought on 22 August. There total value is (5 x 84) + (5 x 100) + (68 x 94) = &7,312

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$13,196 = $20,508 - $7,312

<u>C. Weighted Average</u>

In order to calculate Weighted average cost method we divide the total cost of inventory (Beginning and Purchased) with the total units, this yields average cost per unit. Then we multiple the average cost per unit with the units remaining after sales. As shown below:

$20,508 / 219 = $93.64 per unit

$93.64 x 78 units = $7,304

8 0
3 years ago
A major difference between ifrs and gaap relates to the revaluation surplus account. retained earnings account. share premium ac
AleksAgata [21]

A major difference between IFRS and GAAP relates to the  A  Revaluation Surplus Account.

A revaluation reserve is an equity account that stores changes in the value of fixed assets. If the revalued assets are subsequently disposed of by the company, the remaining revaluation reserve is credited to the company's retained earnings account.

This reserve is only used when the organization prepares its financial statements in accordance with International Financial Reporting Standards. No revaluation reserve is allowed for companies using generally accepted accounting principles.

A revaluation reserve is an equity account that stores changes in the value of fixed assets. If the revalued assets are subsequently disposed of by the company, the remaining revaluation reserve is credited to the company's retained earnings account.

Learn more about Revaluation here: brainly.com/question/19908089

#SPJ4

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Which three things do creditors consider to be most important when judging a persons creditworthiness to buy a house or car?
    15·1 answer
  • Which of the following would cause a shift in the demand curve loading from point A to point B?
    7·1 answer
  • Which of the following represents a primary task and a dependent task?
    9·2 answers
  • Decreases in the money supply affect the economy indirectly because A. interest rates decrease causing planned investment to inc
    9·1 answer
  • ) If the real interest rate is positive, then a unit of future consumption can be had for the sacrifice of less than one unit of
    6·1 answer
  • The 2014 balance sheet of Sugarpova’s Tennis Shop, Inc., showed $560,000 in the common stock account and $5.6 million in the add
    10·1 answer
  • A situation in which a country specializes in producing the goods it produces most efficiently and buys the products it produces
    15·1 answer
  • Ryan orders 16 dozen fishing lures from Strike Right for $375. When he gets the invoice, he is furious that $25 in freight charg
    15·1 answer
  • Which is true about vendor files?
    6·1 answer
  • On January 2, 2020, Howdy Doody Corporation purchased 17% of Ranger Corporation's common stock for $53,000. Ranger's net income
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!