1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pie
3 years ago
7

A 16 oz bottle of water costs $1.44. What is the cost per ounce?

Mathematics
2 answers:
exis [7]3 years ago
8 0

Answer:la

respuesta es 0.06

Step-by-step explanatio:

ya que al dividir 16 por 1.44 el resultado va a ser 0.06

oksano4ka [1.4K]3 years ago
5 0

the bottle of waters costs 0.09 cents per ounce.

You might be interested in
the population of Glendale this year is 3,200 more than half of last year's population. the population this year is 26,300 which
zmey [24]
26,300 = 1/2x + 3200......with x being last years population
3 0
3 years ago
What is equivalent to  1 / 12
inysia [295]
The answer could be something of the sort like 2/24, because 1/12 can't be simplified, you would just keep multiplying both numbers until you get another fraction equal to 1/12
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write a polynomial in standard form with the zeros -4,0, 1, and 4.
gavmur [86]

Answer: x^4-x^3-16x^2+16x

Step-by-step explanation:

Factor theorem : If x=a is a zero of a polynomial p(x) then (x-a) is a factor of p(x).

Given: Zeroes of polynomial : -4,0, 1, and 4.

Then Factors = (x-(-4)), (x-0), (x-1) and (x-4)   [By factor theorem ]

=(x+4), (x-0), (x-1) and (x-4)

Multiplying these factors to get polynomial in standard form.

(x+4)\times(x-0)\times(x-1)\times(x-4)  \\\\= x(x+4)(x-4)(x-1)\\\\= x(x^2-4^2)(x-1)\\\\= x(x^2-16)(x-1)\\\\= x(x^2-16)(x-1)\\\\=x(x^2x+x^2\left(-1\right)+\left(-16\right)x+\left(-16\right)\left(-1\right))\\\\= x(x^3-x^2-16x+16)\\\\=x^4-x^3-16x^2+16x

Hence, B is the correct option.

8 0
3 years ago
Kermit's favorite iced tea is made with 15 tea bag in every 2 liters of water. Peggy made a 12 liter batch of iced tea with 90 t
podryga [215]

Answer:

For each liter of water there need = 15/2 = 7.5 tea bags. Peggy need to make 12 liters of iced tea. = 90 tea bags.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Which expression is equivalent to:
RSB [31]

Answer:

I don't believe any of these are the right answer, But if i had to choose one, It would be answer choice A.  

Step-by-step explanation:

the correct answer is actually 16w + 16q

Maybe you wrote the question wrong? Sorry if this doesn't help

4 0
3 years ago
Other questions:
  • jimmy had 8 boxes with 3 cars in each box. if jimmy wanted to give each of his 4 friends an equal number of cars, how many cars
    11·2 answers
  • Which triangle congruency postulate would you use to show ATW = AKW
    11·2 answers
  • A rectangular park is 5/6 miles wide and 1 5/7 miles long. What is the area of the park?
    14·1 answer
  • Lena buys 3 cans of soft drinks and 5 sandwiches for a picnic . Patrick buys 9 cans of soft drinks and 10 sandwiches for the sam
    7·1 answer
  • According to the graph what is the value of x when g(x)=4
    15·1 answer
  • Somebody please help me on this?! What is the correct postulate or theorem for this one..
    11·1 answer
  • 2x-18=8x <br><br> Algebra homework questions
    8·1 answer
  • Which BEST shows where this function is only decreasing?
    5·1 answer
  • A coffee shop uses 136 of a package of coffee beans to make 14 of a pot of coffee.How many pots of coffee can the coffee shop ma
    5·1 answer
  • Yari says that the product of 230x10 to the 4th power has 4 zeros. Is she correct?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!