Okay I am going to explain to you and show you how to get the correct answer.
Fist you need to find the Greatest common factor which is 45 because 5×9=45
8/9=40/45
+3/5=27/45
__________
67/45 is reduced to 1 22/45
5 goes into 45 9 times so 3 times 7 equals 27 and 9 goes into 45 5 times so 8 times 5 equals 40 you add both numbers up and get 67. 67 can't go into 45 so you subtract 67 from 45. 45 goes into 67 1 time so that is your whole the number. 22 is left over so that is your numerator. The denominator remains the same.
Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce
answer:
x=-4/7 and the slope is 7
21 is the right answer goodluck
Answer:
y = - 4x + 20 ... slope=-4 y intercept:20
Step-by-step explanation:
2y+8x=20
2y=-8x+20
y = - 4x + 20 ... slope=-4 y intercept:20
(y = mx + b)