1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
notka56 [123]
3 years ago
10

You are making your grandma's cookie recipe for the class.

Mathematics
1 answer:
garri49 [273]3 years ago
5 0

Answer:

it's 28 because

2:8

4:16

6:24

7:28

so there are 28 tablespoons in 7 cups to make Grandmas cookie pie

You might be interested in
Joe bought a $40 video game for only $28, what was the percent discount on<br> the item?
Nata [24]

Answer:

30 % off

Step-by-step explanation:

12 dollars off of 40

40 (x) = 12

x = 12/40 = .3     or  30 %

6 0
1 year ago
PLSSSS I NEED HELP ASAPP
LiRa [457]

Answer:

rip

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 87/96 feet in inches
wariber [46]
10.875 inches would be your answer
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
7th grade math help me pleasee
OverLord2011 [107]

Answer:

3) -11 + 11

Step-by-step explanation:

-11+11=0

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
POINTS!! I NEED HELP WITH THIS, WILL GIVE BRAINLIEST TO BEST ANSWER<br> (9 &amp; 10)
enot [183]

Answer: <em>I got these correct 100%.</em>

Step-by-step explanation:

First page:

1. True

2. True

3. True

4. True

5. False

6. True

7. False

Second page:

1.False

2.False

3.False

4.False

5.False

6.True

7.True

8.True

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Suzanne made 2 gallons of punch to be divided equally among 10 people. How much punch did each person get
    12·2 answers
  • [100 POINTS]!!!!!!!!<br> Please Help! serious answers also
    13·2 answers
  • How do i solve this problem to this fraction 2/3-1/6
    10·2 answers
  • According to Masterfoods, the company that manufactures M&amp;M's, 12% of peanut M&amp;M's are brown, 15% are yellow, 12% are re
    13·1 answer
  • The sum of the sequence of 685+678+671+664+...+6
    15·1 answer
  • Ahmad started cooking at :423 pm and finished at :552 pm. how long did it take him? give your answer in minutes. what is the ans
    9·1 answer
  • How much more would the value of y be on the graph than its value
    14·1 answer
  • A rancher has 400 feet of fencing to put around a rectangular field and then subdivide the field into 3 identical smaller rectan
    5·1 answer
  • A 3-yard roll of brown paper costs $1.14.What is the unit price HELP PLEASE
    6·2 answers
  • Please correct if it's not right what I did and also what's for b)?​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!