1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ella [17]
3 years ago
6

Cal pays employees weekly. He would like to start paying them four times the weekly amount on a monthly basis. Is a month equiva

lent to four weeks?
Mathematics
1 answer:
Leni [432]3 years ago
6 0
If it is February, then it is, as it has 28 days, but every four years, it has 29, so if you round to the nearest 7, then it is yes, but if exact, no.
You might be interested in
A theorem in geometry states that the measure of an inscribed angle is half the measure of its intercepted arc. In the figure, a
Kryger [21]

Answer:The fourth option

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
the jones family paid $150 to a painting contractor to stain their 12 ft by 15 ft deck. The smith family 16 ft by 20 ft. What pr
vitfil [10]
12ft x 15ft = 180ft divided $150 = 1.2(this is how much the fts cost)
16ft x 20ft = 320ft divided by 1.2 = $266.66
8 0
3 years ago
On a grid, what is the distance between two points located at (2,1) and (14,6)
erastova [34]
√(y2-y1)²+(x2-x1))

Simple Pythagorean Theorem.....

√(12)²+(5²))
√(169)
B.) 13
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A box have 5 beads of the same size, but all are different colors. Tina draws a bead randomly from the box, notes its color, the
Mila [183]
Since Tina replaces the beads after each pick:

P(R,G,R)=(1/5)(1/5)(1/5)=1/125
7 0
2 years ago
What’s the right answer?
Aloiza [94]
I can’t see the picture it’s blurry.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • To bike rental companies have different pricing systems company a charges a flat fee of four dollars +2 dollars per mile Company
    13·1 answer
  • What does the C value represent in a quadratic equation
    12·1 answer
  • A local culinary market sells ground sumac for $1.25 per ounce and ground thyme for $1.50 per ounce. You want to make a 25-oz se
    14·1 answer
  • Two angles of a triangle measure 55° and 20°.
    11·1 answer
  • Yossi used to have a square garage with 286 ft of floor space. He recently built an addition to it. The garage is still a​ squar
    14·2 answers
  • Help please it’s a unit test
    8·1 answer
  • Which expression has a value greater than 43?​
    14·1 answer
  • Wich one is it???????????
    15·2 answers
  • Solve for a.<br> ab+c=d<br> a =<br> b<br> (c-d)<br> Oa- (d-c)<br> b<br> oa=b+ с
    11·1 answer
  • Can I have the answer (15 points)​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!