Since the triangle is 45,45,
90 arrangement. We can use the special triangle trick. Which gives us 2,2 and square root of 2 times 2
Answer:
40 hens, 5 sheep
Step-by-step explanation:
40 x 2 = 80 (hens have 2 legs)
100 - 80 = 20 ----> 20 legs left for sheep,, sheep have 4 legs
20/4 = 5 so there are 5 sheep
Answer:
You will save $2 if you buy from Picture Perfect Pizza instead of Pizza Outpost.
Step-by-step explanation:
First we need to find the unit rate of each pizza from each pizza place.
Picture Perfect Pizza: $3÷2 = $1.50
Pizza Outpost: $7÷4 = $1.75
Picture Perfect Pizza: $1.5 * 8 = $12
Pizza Outpost: $1.75*8 = $14
Plug any number in for x and find the resulting y, then if you need to graph place the coordinate points on the plane. For example if you set x=2 the equation becomes y=0.5(2). From here we can see 0.5(2)=1 and this is equal to 1 so in a data chart you would write under x the number 1 and under y the number 2.