1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KIM [24]
2 years ago
15

Y varies directly as x if y is 2 when x is 8 then the constant of variation is 1/4

Mathematics
1 answer:
sp2606 [1]2 years ago
6 0

Answer:

a. True.

Step-by-step explanation:

y = kx

y = 2 when x = 8 gives:

2 = 8 * k

k = 2/8 = 1/4.

You might be interested in
If Tim spends $22.00 on 10 gallons of gas, how much did gas cost per gallon?
irinina [24]
22.00 / 10 = 2.20 per gallon
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please answer this question (picture)
ki77a [65]

3x + 4y is simplified


8 0
2 years ago
Someone answer and explain PLEASE ILL MARK BRAINLIEST
JulsSmile [24]

Answer:

i beleive 9 times

Step-by-step explanation:

50÷5.50=9.09

3 0
2 years ago
Help pls
timurjin [86]

Answer:

s> 144 2/3

Step-by-step explanation:

I took the test in k12 and i got it right so yea !

3 0
2 years ago
Which of the following equations matches the function shown above
Mnenie [13.5K]

Answer:

where is the function? where are the equations?

7 0
2 years ago
Other questions:
  • What is 3/4 divided by 5/6
    11·2 answers
  • Divide ( 4x2 - 24x + 35 ) / ( 2x - 5 )
    14·2 answers
  • Is the expression 2f + 4f + 2 – 3 equivalent to 6f – 1?
    6·1 answer
  • The sum of two numbers is 36. The larger number is three times the smaller number. Find the numbers.
    9·1 answer
  • Ted drove to his friend's house and back. The trip there took five hours and the trip back took two hours. He averaged 65 km/h o
    13·1 answer
  • Can anyone please help me with these
    7·1 answer
  • Evaluate each value expression for the given value of x: 3x-13, x=6
    5·1 answer
  • Graph g(x)=-2x-3<br><br> ........
    11·2 answers
  • X + y = 5 2x - y = -3
    10·1 answer
  • A skier is trying to decide whether or not to buy a season ski pass. A daily pass costs ​$77. A season ski pass costs ​$450. The
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!