1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Eva8 [605]
2 years ago
14

Please explain the answer, no links or random words or I will report you.

Mathematics
1 answer:
Ainat [17]2 years ago
3 0

Answer:

y=x-3 is slope-intercept form

You might be interested in
Which equation describes this line?
VARVARA [1.3K]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

The equation of a line in point- slope form is

y - b = m(x - a)

where m is the slope and (a, b) a point on the line

Calculate m using the slope formula

m = \frac{y_{2}-y_{1}  }{x_{2}-x_{1}  }

with (x₁, y₁ ) = (- 2, 4) and (x₂, y₂ ) = (1, 13) ← 2 points on the line

m = \frac{13-4}{1+2} = \frac{9}{3} = 3

Use either of the 2 points for (a, b)

Using (a, b) = (- 2, 4), then

y - 4 = 3(x - (- 2)), that is

y - 4 = 3(x + 2) → D

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 3 sodas cost $6. What is the cost cans of corn cost $16. What is the cost per can? per soda? If 8 tacos cost $12. What is the
777dan777 [17]

Answer:

dont mind me just tryna figure this out ignore till i figure it

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
10a-7b+11+8a-b-12 help pleas
mars1129 [50]
Combine like terms: 18a - 8b -1
7 0
2 years ago
PLEASE HELPPP HELP HELP HELP HELP ASAPPP MATH AHHHHH
Rom4ik [11]

Answer:

66

Step-by-step explanation:

121 - 55 = 66

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A recipe calls for gallon of punch, 3 pints of club soda, and 2 cups of ice cream.
Finger [1]
The answer to your question is 4 quarts
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need help please! All answers must have pi in it.
    6·1 answer
  • What is the quotient of 2 1/4 and 5/8
    5·2 answers
  • What is the rate of change to 2y=14x+6
    6·1 answer
  • Which property justifies that 42 - 37= 42-30+42-7?​
    13·2 answers
  • If juliana and brody hiked both trails, how far did they hike? 3 2/3 and 2 5/6
    9·1 answer
  • Aurora has a cell phone plan that charges $65 for phone service plus $12 for each gigabyte of data used each month. If her bill
    6·2 answers
  • In Mathopolis, an adult is a person 21 years of age or older and a child is a person under 21 years of age. Exactly half of the
    11·1 answer
  • I NEED HELP NOW PLZ !!!!<br> 3/4 ÷ 16
    15·2 answers
  • A 32-ounce jar of a barbecue sauce costs $8.00, while an 8-ounce jar of the same
    10·1 answer
  • What is the gradient of the blue line
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!