1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vlada-n [284]
3 years ago
9

Area and estimate helpp

Mathematics
1 answer:
Vikki [24]3 years ago
5 0

Sorry. It's not clear. Plz tell me if there is 12 3/8in?

You might be interested in
Y is directly proportional to x.
s344n2d4d5 [400]

Answer:

11

Step-by-step explanation:

Trust me

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the slope that is PARALLEL and PERPENDICULAR to the equation of the line y = -1/2x+6.
kifflom [539]

Answer:

parallel: -1/2

perpendicular: 2

Step-by-step explanation:

lines that are parallel have the same slope because they never intersect

lines that perpendicular, have the opposite reciprocal slope.

y = mx + b

where m is the slope

y = -1/2x + 6

-1/2 is the slope.

the slope in the equation given: -1/2

the slope parallel to the line given : -1/2

the slope perpendicular : opposite reciprocal, so the opposite of -1/2 is 1/2 and the reciprocal of 1/2 is 2.

3 0
2 years ago
1/2 dived by what equlels 4
kati45 [8]

Answer:

1/8

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
More easy math for points
user100 [1]
256*16 is the correct answer here.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELPPPPPPPP why is the answer D?
Marysya12 [62]
We can solve for x by raising both sides to the -3 power (which is the reciprocal of -1/3):

(c^-1/3)^-3 = x^-3
c^1=x^-3
c=x^-3

Since the exponent on the x is a negative, we have to move it to the denominator to make it positive:

c= 1/x³
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 6th grade math , help me please :)
    5·1 answer
  • Add and turn to simplest form.
    14·2 answers
  • Calculate 30days monthly dose for each prescription.
    9·1 answer
  • an athletic store sells about 200 pairs of basketball shoes per month when it charges $120 per pair. for each $2 increase in pri
    10·2 answers
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49 Choice B: 12 ounces of raisins for $3.59
    5·2 answers
  • Convert 15 kg/L to g/mL
    13·2 answers
  • Select the correct answer.
    7·1 answer
  • 20men can dig a trench in 15hours, how many men can dig the same trench in 10 hours if they work at the same rate?​
    10·2 answers
  • PLEASE HELP I AM BEGGING YOU!!! I WILL GIVE BRAINLIEST AND EXTRA POINTS PLEASEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!
    13·1 answer
  • Can some one help me
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!