1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natima [27]
3 years ago
10

What is the midpoint of the line segment with endpoints (3.2, 2.5) and (1.6, -4.5)

Mathematics
1 answer:
jok3333 [9.3K]3 years ago
8 0

Answer:

(2.4, -1)

Step-by-step explanation:

Using midpoint formula plug in the info (x1+x2)/2, (y1+y2)/2

You might be interested in
Write your answer as a whole number and remainder.530/34
arsen [322]
Hey, Zalah. For my answer, I simplified 530/34. Which equals <span>15.58824. Hope this helps! :) </span> 
3 0
4 years ago
(PLEASE HELP NEED ANSWER ASAP)
Marizza181 [45]

Answer:

I think it is C i could be wrong

Step-by-step explanation:


4 0
3 years ago
A tangent is &gt;insert answer here&lt; to the radius that shares the point of tangency
tatuchka [14]
A tangent line is always perpendicular to the radius that shares the point of tangency.  In other words, where your tangent line touches the circle (at only one point), that line is perpendicular to the radius at that point.

3 0
3 years ago
A washer and a dryer cost 792 combined. The washer costs 92 more than the dryer. What is the cost of the dryer?
WITCHER [35]

Answer:

divide 792 by 2

792÷2=304

then add 92 to the cost 304

304+92=396

6 0
2 years ago
Chang knows one side of a triangle is 13 cm. Which set of two sides is possible for the lengths of the other two sides
cupoosta [38]

Answer:

8 cm and 9 cm

Step-by-step explanation:

In order to find out, you add both 8 and 9 together. If the sum is above/higher than the number 13, they can all be made into a triangle. 8+9 is 17 and 17 is higher than 13.

hope this helps!

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write an equation of a line that passes through the point (2, 3) and is parallel to the line y = 3 over 2x + 5.
    7·1 answer
  • Fred has 36 marbles. Elise has 8/9 as many marbles as Fred. Annika has 3/4 as many marbles as Elise. How many marbles does Annik
    14·2 answers
  • Tiffany buys a basket of watermelons on sale for $9 b4 the sales tax ,The sales tax is 9%
    11·1 answer
  • a grocery store clerk has 16 oranges 20 apples and 24. Circuit clerk needs to put an equal number of apples oranges and pears in
    7·1 answer
  • Help awnser attach the awnser using image​
    10·1 answer
  • When there is no answer to a system of equations or inequalities
    10·1 answer
  • Decrease £19060 by 9%<br> Give your answer rounded to 2 DP.
    12·1 answer
  • 4.2 decreased by the quantity 12 plus a number
    12·1 answer
  • Its a word problem. Jann just started a new job. For every 4 hours he works, Jann earns $60. What is the unit rate for how much
    5·1 answer
  • PLEASE HELP!!!!!!!!!
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!