There’s no answer choices..
Step-by-step explanation:
dear by changing the sign by elimination method everything gets cancelled

after taking sqrt both side
3x/

3x/3y√2
x/√2y
multiply both denomenator and numerator by√2
√2x/2y
Answer is A
Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce
The answer is 179!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!