1answer.
Меню
Ask question
Login
Signup
Ask question
Menu
All categories
English
Mathematics
Social Studies
Business
History
Health
Geography
Biology
Physics
Chemistry
Computers and Technology
Arts
World Languages
Spanish
French
German
Advanced Placement (AP)
SAT
Medicine
Law
Engineering
Lerok
[7]
3 years ago
5
Luis wants to buy a skateboard that usually sells for 79.99.All merchandise is discounted by 12%.what is the total cost of the s
kateboard if Luis has to pay a state sales tax of 6.75%?
Mathematics
Answer
Comment
Send
1
answer:
White raven
[17]
3 years ago
3
0
$79.99 * (100-12)% * (100+6.75)%
around $75.14
Send
You might be interested in
Can someone please help me quick I have no Idea what this means and it is due tomorrow
Tems11 [23]
12563 is the correct answer
6
0
4 years ago
Any help? I'm struggling.
Oksi-84 [34.3K]
Answer:
Step-by-step explanation:
a=-7
r=21/-7=-3
4
0
3 years ago
A stockbroker earns a commission by a flat fee for each transaction as well as a fee per share. On a particular transaction, the
loris [4]
Clearly, alternative B
y = 0.01x + 7.5
y = (0.01)*5000 + 7,5
y = 50 + 7.5
y = 57.50
8
0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the slope of a line that is parallel to the line whose equation is 5y+2x=12?
murzikaleks [220]
Answer:
Step-by-step explanation:
y=-2/5x
4
0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following equations matches the function shown above?
inessss [21]
Answer:
the answer is D.
Step-by-step explanation:
3
0
3 years ago
Other questions:
Number of seconds equal to 1/5 hour
13
·
2 answers
Theo's mom brought an eight pack of juice boxes at the store for $4 find the unit rate for the juice boxes
6
·
1 answer
Place the following decimals in order from least to greatest by dragging and dropping them in the correct
15
·
1 answer
Which dot plot shows a sample that is most representative of the number of pets in a household?
12
·
2 answers
What is the length of the hypotenuse of the triangle below?<br>
13
·
1 answer
Find the value of x that makes this equation true, just write a number for your answer. Use / for writing fractions
9
·
2 answers
Which model shows two equal expressions when the value of x is 4?
5
·
1 answer
Aspirin is sold in boxes of 24 for $3.69, 50 for $5.49, 100 for $8.29, and 150 for $11.99. Which box has the best unit rate.
14
·
1 answer
The length of a rectangle is 6cm longer than its width. If the perimeter of the rectangle is,76cm find its length and width.
6
·
1 answer
The cookie jar has six chocolate chip cookies and five oatmeal cookies. What is the ratio of oatmeal to chocolate chip cookies?
7
·
1 answer
×
Add answer
Send
×
Login
E-mail
Password
Remember me
Login
Not registered?
Fast signup
×
Signup
Your nickname
E-mail
Password
Signup
close
Login
Signup
Ask question!