1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rzqust [24]
3 years ago
11

What is the minimum z-score that a data point could have in order to remain in the top 5% of a set of data? Round your answer to

two decimal places.
Mathematics
1 answer:
ankoles [38]3 years ago
3 0

Answer:

Hmm i

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Factors of 12 simplify 3/4-1/3+1/2​
Ymorist [56]

Answer: 11/12

Step-by-step explanation: hope this helps!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the equation of the parabola passing through the points<br>(0,6). (3, 15.6), and (10,-4)?​
Novosadov [1.4K]

Answer:

y = -0.6x^2 + 5x + 6

Step-by-step explanation:

First, find the equation of a linear line that passes through the points (0,6) and (3, 15.6) in the slope intercept form, y = mx + b. We know that the line has a y-intercept of 6, so b = 6. Substitute 3 for x, 15.6 for y, and 6 for b to find m.

y = mx + b

15.6 = 3m + 6

9.6 = 3m

m = 3.2

y = 3.2x + 6

y = a(x - 0)(x - 3) + 3.2x + 6

y = a(x)(x - 3) + 3.2x + 6

Finally, substitute 10 for x and -4 for y in the equation above to find a.

-4 = a(10)(10 - 3) + 3.2*10 + 6

-4 = a(10)(7) + 32 + 6

-4 = 70a + 38

-42 = 70a

a = -0.6

Simplify to write in standard form.

y = -0.6(x)(x - 3) + 3.2x + 6

y = -0.6x^2 + 5x + 6

7 0
2 years ago
Ariana is going to invest in an account paying an interest rate of 1.9% compounded monthly. How much would Ariana need to invest
Brrunno [24]

Answer:

110000=p(1+0.019)^168

23.62p=110000

p=4660

8 0
3 years ago
Today, 32 customers at Tasha's Juice Emporium bought a total of 512 ounces of juice. How much juice did each customer buy on ave
Arturiano [62]
\frac{512 oz}{32 customers} = 16 ounces per customer
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Who can answer this question
lyudmila [28]
The answer is: c
Explination 30-9=21
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Kira buys candy that costs $5 per pound.she will spend more than $45 on candy. What are the possible numbers of pounds she will
    13·1 answer
  • The volleyball team and the wrestling team at Weston High School are having a joint car wash today, and they are splitting the r
    6·1 answer
  • What is 25% of 2,500
    8·2 answers
  • Shawna and lea left the mall at the same time . They traveled in opposite directions. Lea traveled 30 mph faster that Shawna. Af
    11·1 answer
  • Rosalyn worked 44 hr one week and earned a ​$989 paycheck. she earnsnbsptime and a half ​(1.5 times her regular hourly​ wage) fo
    8·1 answer
  • A drawer contains 4 red socks, 3 white socks, and 3 blue socks. Without looking, you select a sock at random, replace it, and se
    11·2 answers
  • Find the surface area of the folowing Sphere. 3in
    5·1 answer
  • Can someone help (8th grade math)
    6·1 answer
  • I'm giving 20 points
    11·1 answer
  • I don’t get it here is a pic please lmk if you know what the answer is
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!