1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Maksim231197 [3]
3 years ago
7

A dressmaker needs to cut 9-inch pieces of ribbon from rolls of ribbon that are 3 feet in length. How many 9-inch pieces can the

dressmaker cut from 5 of these rolls of ribbon? Before you try that problem, answer the question below. How many \textbf{inches}inches of ribbon does the dressmaker have, in total?
Mathematics
1 answer:
Inga [223]3 years ago
3 0

Answer: 20

Step-by-step explanation:

First and foremost, we should know that: 12 inches = 1 foot. Therefore converting 3 feet to inches will be:

= 3 × 12 = 36 inches.

Therefore, if a dressmaker needs to cut 9-inch pieces of ribbon from rolls of ribbon that are 3 feet in length. The number of pieces will be:

= 3 feet / 9 inch

= 36 inches / 9 inches

= 4 pieces

Then, the number of 9-inch pieces that the dressmaker can cut from 5 of these rolls of ribbon will be:

= 4 × 5

= 20 pieces

You might be interested in
I need help determining how to use the graph or table and write/ match a linear function that relates y to x​
BabaBlast [244]

Answer:

y = 3/2x

Step-by-step explanation:

The slope goes up by 3 and to the right by 2, using rise/run slope rule, then the slope is 3/2

6 0
3 years ago
Question 1 (1 point)
bazaltina [42]
Domain: {-4,0,8}
Range: {1,5,10}
7 0
3 years ago
Write an expression that represent the product of q and 8, divided by 4
igomit [66]
Q8 (division sign) 4


sorry my macbook doesn't have a division sign
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
if total revenue is $3000, cost of goods is $1500, and total selling expense is $500; what is the profit for the business?
kotegsom [21]
The profit is $1000
..... ......
8 0
3 years ago
12. What is the sum of angles aº+bº?
BigorU [14]

Answer:

240

Step-by-step explanation:

360-(60+60) = 240

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A) María compro 6 libras de arroz con 8000 pesos ¿cuantas compro con 12000 pesos? b) Stella tiene 7 hermanos, si el menor tiene
    14·1 answer
  • Akira used 10 centimeters to wrap 5 presents. How many presents did Akira wrap if she used 18 centimeters of tape? Solve using u
    9·1 answer
  • Austin determined that he has $13.50 in his piggy bank just in quarters and dimes. If q represents the number of quarters he has
    8·1 answer
  • 53.02 in expanded notation
    15·2 answers
  • $350 at 3% for 10 years
    12·2 answers
  • What are the coordinates of the point shown​
    6·2 answers
  • 5x/7-5=50 plsssssssssss noBOTS
    6·2 answers
  • Bob has a bag full of dimes and quarters.
    7·1 answer
  • A 4-pound bag of charcoal coasts $7.44. what is the unit price?
    13·1 answer
  • Please help me I want to past my exams please. Please
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!