1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IRINA_888 [86]
3 years ago
9

by can buy an 8-pound bag of dog food for $ 7.40 or a 4-pound bag of the same dog food for $ 5.38 which ones better 2 buy 

Mathematics
2 answers:
Nostrana [21]3 years ago
8 0
$7.40/8 = $0.925 per pound.
$5.38/4 = $1.345 per pound.
1.345 > 0.925, so it's better to buy the 8 pound bag rather than the 4 pound bag.
Varvara68 [4.7K]3 years ago
5 0
You should by the 8 pound bag because it has more for less.
You might be interested in
What is 30 minutes as a percentage of an hour?
ladessa [460]


 30 minutes is half of an hour so it would be 50%.

8 0
3 years ago
An angle measures 62.4° more than the measure of its supplementary angle. What is the measure of each angle?
Klio2033 [76]

Answer:

Step-by-step explanation:

If an angle measures x degrees, the measure of its supplement is (180-x) degrees.

This means that x-62.4 = 180-x, meaning that x=121.2.

So, the angles are 121.2 and 58.8 degrees.

5 0
2 years ago
How much is 7 kilometers
Ira Lisetskai [31]
7 kilometers=7000 meters
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
NEED THE ANSWER ASAP THANKS!!!!!!
iVinArrow [24]

Answer:

its a

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Aboardis 84 inch long it will be cut into 15 equal pieces what will be the length
elena-s [515]

Answer:

each piece is 5.6 in

Step-by-step explanation:

84/15 = 5.6

4 0
3 years ago
Other questions:
  • The ratio of girls to boys in Liza’s classroom is 5 to 4 how many girls are in her classroom if there is a total of 27 students
    13·2 answers
  • Three rock climbers started a climb with each person caring 7.8 kilograms of climbing equipment. A fourth climber with no equipm
    14·1 answer
  • Go to my profile and go to the question where it says “what is the simplified expression.....” and please answer I need help!!
    11·2 answers
  • A math problem asks when two brothers will have saved the same amount of money. When Marta writes and solves the equation, her f
    6·1 answer
  • Which of the following does not have any dimension?
    10·2 answers
  • The length of a rectangle is four times the width. If the area of the rectangle is 36
    6·1 answer
  • Allen is looking through his weekly local grocery store newspaper ads he notices that Costco is advertising a pack of 60 eggs fo
    12·2 answers
  • Whats Gibby thinking about
    6·2 answers
  • The ratio of length to breath of a room is 7:5, find the length is the breath is 10cm
    13·1 answer
  • A class did an experiment to see if students could taste water and identify bottled water versus tap water. Each student was pre
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!