1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IRINA_888 [86]
2 years ago
9

by can buy an 8-pound bag of dog food for $ 7.40 or a 4-pound bag of the same dog food for $ 5.38 which ones better 2 buy 

Mathematics
2 answers:
Nostrana [21]2 years ago
8 0
$7.40/8 = $0.925 per pound.
$5.38/4 = $1.345 per pound.
1.345 > 0.925, so it's better to buy the 8 pound bag rather than the 4 pound bag.
Varvara68 [4.7K]2 years ago
5 0
You should by the 8 pound bag because it has more for less.
You might be interested in
What is a polyhedral?
Naily [24]
A polyhedral is a shape that is flat and that has straight sides. 
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the missing side of the triangle. <br> Solve for X
mr Goodwill [35]

Answer:

11.18 or 11 yards

Step-by-step explanation:

15² - 10² = x²

225 - 100 = x

225 - 100 = 125

√125 = 11.180339887498948482045868343656

11.180339887498948482045868343656 rounded to the nearest hundredth is 11.18; to the nearest tenth is 11.2; and to the nearest one is 11.

8 0
2 years ago
Erin and steve divided 0.84
umka2103 [35]

Answer:

Step-by-step explanation:

idk

5 0
3 years ago
How 7,5,6 and 3 equal 75
____ [38]
Well first you do 7+5 to equal 12, and then you multiply 12 by 6 and get 72, then you add the 3 to get 75. 6(7+5)+3=75. Hope this helps!!
4 0
3 years ago
Daniel works at a nearby electronics store. He makes a commission of 15% on everything he sells. If he sells a laptop for $293.0
nata0808 [166]
$43.95 (293.00-15%=$43.95)

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 10% off of $95 cus I need helpppp pls
    9·1 answer
  • Last year total sales for your grocery store were $10,342 with returns of $214 and discounts of $599.
    11·1 answer
  • Please help with the answers
    6·1 answer
  • mandy is on a bus that is traveling at a constant speed of 60 miles per hour how far will she travel in 3 1/2
    15·1 answer
  • What is the slope of the line in the graph below ?
    10·1 answer
  • A model car travels 20 meters in 15 seconds how many will it travel in 45 seconds ​
    12·2 answers
  • Can. someone help me i dont understand this
    7·2 answers
  • If AD=8 and BD=4, what is the length of DC⎯⎯⎯⎯⎯⎯?
    6·1 answer
  • HELP!!
    8·1 answer
  • Beth put $8,000 in a savings account. At the end of a year the account had earned $72 in interest. What was the yearly interest
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!